| Alinush1993 a întrebat:

Buna ziua am si eu o intrebare.In urma cu 2 saptamani coboram scarile si de odata am simtit urmatoarele simptome:tremur puternic,transpiratie,dureri in maxilarul inferior respectiv in partea de sus a pieptului sub gat care erau ca o linie de la umarul drept la cel stang, furnicaturi in palma dreapta si cea stanga si ameteala.A venit ambulanta crezand ca am atac de inima (precizez ca am doar 20 de ani dar am cunoscut persoane de varsta mea cu probleme la inima) si medicii mi-au facut un ekg dupa care mi-au spus imediat ca am atac de panica! Cum as putea sa il controlez? Ei mi-au zis ca daca nu il controlez pot sa ajung doamne fereste sa creada lumea ca am deviatii de comportament insa eu am citit de atacurile de cord pe net si am simptome asemanatoare dar medicii au spus ca e de la psihic (neurovegetativ sau ceva de genul) si nu am de ce sa imi fac griji de vreme ce ekg-ul a iesit perfect!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Ar trebui sa eviti situatiile stresante,oboseala,supararile,atentie la ce manaci,ce bei(adica o alimentatie fara grasimi,mezeluri, prajeli, fainoase, fara bauturi alcolice, carbo-gazoase.Acestea iti ataca vasele sanguine,prin care circula sangele,nu mai poate transporta oxigen catre partea de sus a corpului,trebuie sa te hidratezi foarte bine,mai multa miscare.
Poti sa bei ceaiuri calmante, de tei,sunatoare,paducel+valeriana(isi fac efectul mai bine impreuna), talpa gastei.
Poti afla mai multe, tastand pe GOOGLE cuvintele remedii+atac+panica.
Nu este o boala, asa ca te poti educa, sa nu mai asemenea probleme.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Consulta un psiholog, te va ajuta sa+ti domini panica si anxietatea

| SimonaCristina a răspuns:

Poti lua sedative usoare, bea seara ceai de tei cu miere sau lapte cu miere, evita stresul, starile conflictuale, agitatia si gandurile negative. Sanatate!

| FabianelSHAF a răspuns:

Te sfatuiesc sa te duci la un medic.

| darius88 a răspuns:

Te sfatuiesc sa te duci la un psiholog poate te invata cum sa te controlezi.Sa te faci bine!

| Yqnwtz a răspuns:

In Romania ca sa fi sigur trebuie sa consulti 3 doctori diferiti sa vezi daca iti da acelasi raspuns