| Alinush1993 a întrebat:

Buna ziua TPU am avut niste atacuri de panica urate ultima saptamana iar la 2 dintre ele am chemat salvarea crezand ca am atac de cord si de fiecare data medicul mi-a spus ca e atac de panica si ca atacurile de cord apar dupa 40 de ani in nici un caz la 21 de ani cat am eu si totusi simptomele pe care le am mimeaza perfect infarctul (presiune in piept stare de lesin transpiratii).Ar trebui sa imi fac griji?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Nu te juca cu asta, mergi si fă ti un ekg, si toate investigatiile amănuntite, de cit timp ai aceste atacuri de panică? Aceste simptome? Si cind apar stii exact din ce cauză? Sau de obicei cind apar? Seara dimineata? Esti fată? Sanatate multă si ai grijă de tine. De unde esti?

| Alinush1993 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mi-a facut doctorul de pe ambulanta ekg si aveam tensiunea 12 cu 6 iar ekg-ul a iesit perfect si mi-a spus ca am inima sanatoasa tun.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Alinush1993):

Esti fată?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e adevarat ca atacurile de panica se fac numai dupa varsta de 40 de ani.Atacurile de anica sunt boala secolului acum, din ce in ce mai dese in randul tinerilor. Dupa cum am mai sus si in ate raspunsuri iubita mea care ave aestule probleme in familie si un trecut zbuciumat, s-a linsitit cand ...am luat-o la mine acasa. Dureri in piept, senzatie de sufocare, mana amortita sau degetele de la mana amortite, si o senzatie de moarte plans cu sughituri, privirea pierduta cam asta le avea.Secretul vindecarii sta in intelegerea si sustinerea celor apropiati.Cand ai atac de panica, cineva sa-ti ia gandul de la ...gandurile negre, de la ce te sperie sa vb cu tine.De obicei aceste atacuri dospare dupa 2-3 ore si un distonocalm.NU IEI alte medicamente dupa ureche. Insasi medicul psihiatru spune ca boala se vindeca acasa, tu si cei de acasa sunt adevaratii medici in aceasta boala.
Vreau sa iti mai sun cand simti intepaturi in inima sa stii ca nu e din cauza inimii ci din cauza ca atunci cand ti-e frica si esti in panica, inima bate mai tare si e normal sa te intepe.Singura sa te linistesti sau cu ajutorul celor de acasa. Daca cei de acasa sunt niste tatari te poti interna.
Deci nu te speria de inima sau de moarte de infarct.Totul porneste de la cap si din sufletul speriat.

Răspuns utilizator avertizat
| MissADEEL a răspuns:

Cred ar fi cazul sa consulti un neurolog sau un psihiatru pentru atacurile de panica daca spui ca analizele au iesit perfecte.
Pot presupune ca ai avut niste emotii foarte puternice dupa cum descrii simptomele... poate asta a si declansat problema.

| Temmp0 a răspuns:

Mai iesi si tu putin la sport ( alergat - sprinturi si mers lent intre ), si mai vorbim dupa.

| AcTy a răspuns:

E pe bază de stres aici creierul iti joaca feste probabil te gândești mereu la inimă.