| C_Adina_1995 a întrebat:

Am si eu o nelămurire, vitaminele pot influenta efectele anticonceptionalelor? Mentionez ca iau rigevidon la recomandarea medicului. Sau pastilele pentru par Aspasia pot influenta cumva luate impreuna cu anticonceptionale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Nu influenteaza

| romeo78 a răspuns:

Fiecare pastilă are prospect unde scrie printre altele, ce medicamente e bine să eviți în timpul tratamentului.
Vitaminele nu influențează cu nimic. Dar, în legătură cu celălalt medicament, ia o pauza! Mai citiți despre aceste pastile, apoi luați o hotărâre!

| Violleta2022 a răspuns:

Anticonceptionalele actioneaza direct asupra hormonilor si tiroidei si ca atare, parul este si el influentat.
In orice caz, ar trebui intrebat farmacistul daca nu exista vreun conflict intre Rigevidon si Aspasia si daca combinatia lor nu interactioneaza.
https://www.farmacialapretmic.ro/......42-tb.html

| Byuska a răspuns:

Eu stiu ca doar antibioticele afecfeaza anticoncepționale dar nu strica sa citeste prospectul, daca nu il mai ai il gasesti pe net?