| DarkFly a întrebat:

Am inceput sa iau anticonceptionale Rigevidon din a4a zi de ciclu, la aceeasi ora, astazi fiind a8a pilula. Nelamurirea mea este legata de perioada din care incep sa devin protejata de sarcina. Mentionez ca este pentru prima oara cand iau aceste anticonceptionale (la recomandarea medicului, bineînteles). Va multumesc pentru atentie!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece administrarea pastilelor nu s-a inceput chiar din prima zi de menstruatie ci ulterior, in aceasta situatie este necesar sa treaca minim 7 zile pana cand instalarea protectiei devine efectiva/sigura si acest lucru se realizeaza din momentul folosirii celei de a 8-a pastile de pe blister. Incepand din acest moment pe intreaga perioada cat vei utiliza de acum incolo aceasta metoda anticonceptionala, practic va deveni atat teoretic cat si practic IMPOSIBILA formarea unei sarcini, bineinteles daca administrarea pastilelor se va face zilnic si pe cat este posibil la aceeasi ora. Protectia contraceptiva se mentine/este activa si in pauza de 7 zile dintre blistere si este prezenta chiar din momentul in care vei incepe sa-ti administrezi prima pastila de pe blisterele urmatoare. Sa-ti notezi numele zilei in care ti-ai administrat prima pastila (care a fost marti) deoarece de acum inainte fiecare blister nou il vei incepe mereu in aceeasi zi a sapatamanii. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie sa-i dai o perioada de 1 luna ca anticonceptionalul sa se acomodeze si sa functioneze cu sistemul tau endocrin si hormonal, deci, protectie totala abia dupa ciclul urmator.
Daca ai uitat sa iei o pastila, nu-i nimic, ia-o pe urmatoarea ca si cum ar fi normal. Niciodata nu lua 2 pastile, pentru ca dozajul de hormoni din pastila poate face rau.
Nu uita sa iei pastila la aceeasi ora zilnic. Ideal este sa o iei seara, inainte de culcare, tii cutia pe noptiera, langa veioza patului si seara de seara, inainte sa te bagi in pat, o inghiti.