| Darius123446 a întrebat:

Am si eu o problema cu care mă confrunt de 2 ani! Am paraziti intestinali si nu pot scăpa de ei! Mai precis oxiuri.Noaptea nu pot dormi de mâncărime... îmi puteți spune niste leacuri naturale sau medicamente va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lola05 a răspuns:

Și usturoooooi crud! Cât mai mult usturoi. Viermii fug de usturoi ca de satana laughing!
Plus dezinfectarea cearșafurilor și a lenjeriei intime, dacă se poate fierte/ spălate la temperatură cât mai ridicată. "Oăle" de paraziți se găsesc peste tot pe aceste obiecte și trebuie distruse, că se transmit ușor și la ceilalți de prin casă sau cu care pacientul ia contact, mai ales la copilași.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Taie-ti unghiile si spalate des pe maini. Mananca seminte de dovleac (neprajite) luate din dovleac nu trecute prin fabrica. Pana atunci fa tratament prescris de medic, schimba chilotii zilnic si spala-te cu apa si sapun seara si dimineata.

| Lola05 a răspuns (pentru Salontanul):

Și usturoooooi crud! Cât mai mult usturoi. Viermii fug de usturoi ca de satana laughing!
Plus dezinfectarea cearșafurilor și a lenjeriei intime, dacă se poate fierte/ spălate la temperatură cât mai ridicată. "Oăle" de paraziți se găsesc peste tot pe aceste obiecte și trebuie distruse, că se transmit ușor și la ceilalți de prin casă sau cu care pacientul ia contact, mai ales la copilași.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......de-15-ani/

Toate cele bune!

| Florentina9210 a răspuns:

Incearca siropul de la Nickvorm. E cam scump dar da rezultate.

| Holy2010 a răspuns:

Cine ti-a pus diagnosticul? Examen coproparazitologic ai facut? Dar tratament? Sa nu imi zici ca stai de doi ani mustind de paraziti si nu te-ai gandit sa mergi la doctor!