| illegalb0y a întrebat:

am si eu o problema...de 1 an ma confrunt cu o problema dureroasa:am panaritiu la degete(mi-au copt). si trebuie extrase mereu. m-am saturat sa mi le tot extrag, imi puteti spune si mie ce sa fac? ce leacuri babesti sau cu medicamente stiti pentru problema mea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Deeiutss a răspuns:

Panaritiul ese o infectie circumscrisa a degetului, ca sa fiu mai plastica este un abces, o punga de puroi. Singurul tratament cu adevarat eficient este incizia panaritiului (o face un chirurg, cu anestezie locala, dureaza foarte putin, nu necesita internare) urmata de tratament cu antibiotice local si/sau general.
Nu glumi cu asta, am avut un coleg de liceu care s-a ales cu degetul mic taiat in urma unui panaritiu neglijat si care, din cauza asta, n-a putut sa mai faca chirurgie.

| illegalb0y explică:

Eu vreau o cale fara operatie...dar mersi pentru sfaturi