| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema. De ceva timp, cel mai des dimineata, imi fac zgomot intestinele si nu, nu este din cauza ca mi-e foame, mananc in fiecare dimineata, uneori chiar in sila ca sa nu imi faca zgomot intestinele foarte tare. Acum un timp, am fost la doctor si i-am explicat stilul meu de viata. In timpul saptamanii ma trezesc la 06:00 - 07:00, mancam cat puteam, iar la 08:00 ajungeam la scoala. Acolo, dupa 1-2 ore mancam din nou un sandwich si ma hidratam cu apa cat mai des. Aici se afla si problema mea, intre orele 07:00 - 10:00 aveam aceste probleme cu intestinele. Dupa ce ajungeam acasa, aveam un program cam dezordonat, mancam cand imi era foame, cand imi era pofta de ceva, etc, uneori chiar si la ora 02:00 noaptea. La indrumarea medicului mi-am modificat programul, de masa seara, iar la 21:00 maxim 22:00 luam ultima masa, in acest timp luand si diferite produse pentru refacerea florei intestinale. (Am facut si analize in acest sens, iesind bune. Medicul mi-a spus ca aceste probleme sunt din cauza ca mananc seara, iar in timpul noptii stomacul si celelalte organe nu functioneaza la acelasi randament ca in timpul zilei.) Timp de 1-2 saptamani s-a simtit o mica diferenta, intestinele facand un zgomot mai redus, insa acum aceasta problema a aparut din nou. Se mai confrunta cineva cu aceasta problema? A mai patit cineva? De precizat este ca in tot acest timp in care fac zgomot intestinele, sunt si putin stresat, ma gandesc mereu daca se aude tare, etc. Nu am probleme cu flatulatul sau ragaielile (apropo, nu stiu sa ragai, poate fi aceasta o problema? Uneori am o senzatie ca imi vine sa ragai, parca simt ceva in zona pieptului, gatului ca ma apasa, dar din cauza ca nu stiu cum, simt ca acele gaze se duc inapoi de unde au venit, aceasta senzatie durand chiar si 5-10 minute.)

Astept sfaturi de orice fel.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Nu mai manca dupa ora 19.
Pentru gaze poti consuma Carbocit(carbune medicinal) citeste despre el si este foarte bun/evita prajelile/afumaturile/dulcele in exces si bea ceai de sunatoare+musetel.
Consuma 2 litri apa si vei vedea o m odificare m ajora.
O zi frumoasa sa aihappy

4 răspunsuri:
| pdannysan13 a răspuns:

Sa nu ai cumva colon iritabil ( iritable bowel syndrome). Ar insemna ca activitatea colonului iti este foarte afectat de psihic. De ex inainte sa mergi in excursii ai probleme cu plecatul, diaree sau constipatie, chiar inainte sa iesi din casa? Ce te face sa nu poti iesi din casa?

| Don1994 a răspuns (pentru pdannysan13):

Nu, nu am probleme de acest gen. Constipatie nu tin minte sa fi avut vreodata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce fel de analize ai facut? Fa si analizele la fecale, poti avea oxiuri.

| Ksonik77 a răspuns:

Salut, nu te supara dar cati ani ai? 19 cumva?big grin