| Ny_Da_1998_O7ak a întrebat:

Buna ziua, am și eu o problema, de ceva timp ma mănâncă pielea foarte rău și câteodată îmi apar niște umflaturi ca un fel de bășicuțe și ma mănâncă pielea rău de tot. Am fost și la dermatologie și la alergologie și nu am descoperit cauza. A mai pățit cineva așa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pare a fi o alergie la ceva cu care intrii in contact.
Incearca sa identifici mediul in care apare (plante, substante cu care intra in contact pielea in aveea zona, alimente consumate cu cateva ore inainte etc.).
Este destul de grea identificarea cauzei, dar tu poti cel mai bine gasi cauza, daca-ti pui mintea la contributie.

Daca banuiesti ceva, trebuie verificat!

| Floridori a răspuns:

Poate ar trebui sa iei in calcul un set complet de analize si niste vizite suplimentare la diversi medici (endocrinolog, nefrolog, gastroenterolog etc.).

Aceste manifestari la nivelul pielii nu au neaparat o cauza dermatologica.Pot avea si o cauza secundara:
-probleme ale glandei tiroide;
-afectiuni ale ficatului sau ale rinichilor;
-diverse boli autoimune;
-afectiuni si anomalii la nivelul celulelor sangvine;
-diabet;
-mai rar si unele afectiuni neurologice;
Etc.

Tu deja ai eliminat posibilele cauze evidente prin consultatia la dermatolog si alergolog.
Pasul urmator este sa te organizezi astfel incat sa incepi cu posibilele cauze cel mai des intalnite astfel incat sa mergi la medic, sa faci analize si sa poti afla care este problema, iar in cazul in care este vorba despre o cauza secundara, sa primesti tratamentul corespunzator pentru afectiunea cauzanta.
Inainte, te-as sfatui sa ceri si parerea altui dermatolog, totusi.

Multa sanatate!

| Ny_Da_1998_O7ak explică (pentru Floridori):

Am fost la Alergologie am făcut o analiza numita PanelMixt și doctor a zis ca e bun rezultatul. Am făcut analize la sânge, urina și scaun și toate au ieșit bine

| Floridori a răspuns (pentru Ny_Da_1998_O7ak):

In cazul in care ai facut un set complet de analize si acestea au iesit bune, atunci iti mai ramane varianta endocrinologului si consultarea unui alt dermatolog deoarece este posibil ca alt medic sa aiba o alta viziune asupra problemei.
Testul panel mixt este testul ce verifica reactia in cazul a 28 de alergeni, deci este destul de complet si relevant.
Insa poate fi vorba de o simpla dermatita de contact.Sau poate fi vorba de reactiile adverse ale unui tratament medicamentos.Sau poate fi una dintre cauzele mentionate in raspunsul meu anterior.
Analizeaza daca ai facut ceva diferit in ultimul timp, daca poate fi vorba de un medicament, de un agent extern cu care intri in contact. Daca nu, atunci incearca varianta altui dermatolog, preferabil dintr-un spital de stat sau care, chiar daca lucreaza si in privat, sa lucreze in paralel si intr-un spital de stat (da, stiu, majoritatea recomanda medicii din mediul privat, insa personal nu sunt de acord si consider ca medicii din spitalele publice au pregatire, capacitate si performante mai bune, dar este doar o parere, un sfat, decizia evident ca iti apartine).Sau, incearca varianta cu endocrinologul.

| Ny_Da_1998_O7ak explică (pentru Floridori):

O sa încerc, mulțumesc pentru ajutor!

| Floridori a răspuns (pentru Ny_Da_1998_O7ak):

Cu mare drag! Sper sa reusesti sa gasesti cauza si sa fie totul bine.
Multa sanatate!

| Invictusman a răspuns:

S-ar putea sa fie pe fond nervos, din cauze emoționale sau ai intoleranta la unele alimente.
Poate fi o reacție adversa și de la unele medicamente
Sau agenți chimici; persulfatul de amoniu prezent in produsele pentru ingrijirea parului sau alte substante care intra in compozitia cosmeticelor, detergentilor, latexului pot provoca urticarie.

Nu te da bătută, cauta alt medic dermatolog, cred ca e urticarie, poate fi declanșat și de la mușcăturile de insecte, chiar de la țânțari evident.

| BursucDinCluj a răspuns:

Te ai nascut in 1998?

| BursucDinCluj a răspuns (pentru Ny_Da_1998_O7ak):

Este boala anului 1998 si eu am prieteni care li se intampla deshee heeFunda?