| ellaaaaaaa a întrebat:

am si eu o problema. De curand am fost la dentist sa imi rezolv cateva carii. La una dintre masele din stanga a fost nevoie sa imi scoata nervul..si in urma obturatiei de canal mi-a amortit buza si barbia in partea din stanga..sunt asa de 8 zile si parca e din ce in ce mai rau.Ei mi-au prescris vitaminele B1, B6, B12 si magneziu dar se pare ca nu au o influenta prea mare.
La primul molar din dreapta am avut o plomba care am pus-o in urma cu 6 ani si acum 4 luni mi s-a spart maseaua si mi-a cazut..am avut infectie la radacina si acum 2 zile a trebuit sa mi-o extraga.
Doamna doctor s-a chinuit cam 45 minute sa mi-o scoata in urma a 3 anestezii si tot m-a durut exagerat de tare.
Am sangerat ceva mai mult dupa extractie iar ieri dimineata m-am trezit cu un cheag mare de sange acolo si aveam falca foarte umflata si ma durea ingrozitor.
Am mers la dentist unde mi-a prescris o reteta de 5 zile cu amoxicilina 1/6 ore..metronidazol 1/8 ore. diclofenac 1/12 ore si vitamina C
durerile sunt putin mai scazute dar totusi jenante. Am avut intepaturi si in ureche si dureri de cap.
Nu stiu ce sa mai fac. Prima noapte dupa extractie nu am dormit deloc.
compresele sunt bune? dati-mi un sfat
doctorul dentist la care am fost nu era deloc priceput in asa ceva sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Banuiesc ca te-ai dus la un medic stomatolog oare care, asta fara sa-ti fie recomandat de cineva...Sunt multi care au cabinete private si autorizati pe ochi furumosi, insa putini stiu sa-si faca meseria, cel putin asta reiese din spusele anumitor pacienti! Asta nu e o problema minora sa primesti un sfat aici! Cu faze de genu nu e de joaca, mergi sa te vada un specialist, e cea mai buna solutie! Teoretic in 2-3 ore trebuia sa-ti treaca amorteala, in cel mai rau caz te durea putin urma, dar la tine e ceva ciudat.

| ellaaaaaaa explică (pentru ROB3RT89):

Stiu.dar nimeni nu imi umbla acolo pana nu se dezumflasad.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru ellaaaaaaa):

Ba da, o radiografie spune tot! Daca te duci tot la medici ca cel care ti-a facut opturatia, faci treaba...