| OvyBluRay a întrebat:

Buna seara, am facut o extractie de masea de minte la dentist dupa scoatere am facut dureri era si normala cum dupa 2 zile am facut puri la gingie si mi-a aparut o pata mica pe falca este rosu inchis si mai am si niste basici mici, am luat amoxicilina 500 mg la 6-8 ore, vreau sa stiu este ceva grav ca am facut puri la gingie s-a umflat si gingia a prins o culoare de alb, inca ceva alveolar (cavitatea maselei) este un cheag acolo mic si rosu de sange dar este cam maricica gaura vreau sa stiu daca se vindeca sau trebuie sa ma duc la dentist.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai un abces dentar ( puroi )...
Acea "chestie alba aparuta in locul extractie" este puroi :(

TREBUIE să mergi la medicul stomatolog pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, o să-ţi facă un drenaj/raclaj şi o să-ţi prescrie un antibiotic adecvat!

Sau, este posibil să fie vorba de o complicaţie numită alveolită postextracţională - vezi detalii la linkul :
http://cisodental.ro/blog/2010/08/alveolita-postextractionala/

http://www.dentistul.info/......-2458.html

http://www.dentistul.info/......-1444.html

Toate cele bune.