| dox1337 a întrebat:

am si eu o problema la ureche, acum 2 saptamani am avut urechea infundata vreo 5 zile, mi s-a desfundat, 2 zile a tinut, apoi mi-a infundat la loc, de o saptamana si jumatate am urechea infundata, mi-am pus niste picaturi, dar degeaba. Tin sa precizez ca ma joc in fiecare zi pe calculator si port casti de telefon in ureche. Stie cineva care ar fi cauza infundarii urechii mele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Cel mai probabil, sunt de vina castile! La introducerea castilor in ureche secretia ceroasa a glandelor din conductul auditiv este impinsa catre timpan. Mai mult, purtatul castilor nu permite scurgerea naturala a secretiei catre exterior.
Asadar, ai dopuri de ceara care trebuiesc indepartate de catre medicul ORL-ist.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Elimina castile pentru 2-3 saptamani ca sa nu-ti mai afecteze timpanul si evident, nu mai asculat muzica tare, decat foarte incet.
Roaga pe mama sa incalzeasca seara, putin ulei (sa fie cldut doar) intr-o lingura si sa-l picure in urechea care doare. Pui un dop de vata in urcehe si stai cu urechea aia in sus, macar jumatate de ora, dupa care et poti culca, dar fara sa scoti dopuld e vata din ureche.
Scoti dopul, abia dimineata, si-l arunci.
Repeti procedura cuueli cald 2-3 seri, inainte de culcare si trece.

| Señor1ta a răspuns:

Consult ORL