| Ioana_Nicoleta_1997_WKSP a întrebat:

Bună tuturor! V-as fi recunoscătoare daca m-ati ajuta cu un sfat! Acum aprox 3 săptămâni mi s-a înfundat o ureche, la 3 zile am mers la medic mi s-a zis ca e din cauza nasului deoarece este si el la randul lui infundat si nu am nimic la urechi.Am primit pastile, mi s-a desfundat o ureche la cateva zile si s-a infundat cealaltă! Am 2 saptamani de cand urechea imi este infundata si ma doare..am mers la medic mi-a dat din nou pastile, mi-a trecut urechea dar tot e infundata! Ce parere aveti? Prima data am mers la ORL cand mi s-a zis ca e din cauza nasului.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

ORL-ul cuprinde nasul, gatul si urechile, deoarece toate acestea sunt legate intre ele, chiar daca noi nu stim exact cum.
Probabil tu ai o raceala care s-a transferat de la o ureche la alta.
Daca era dop de ceara, acesta nu avea cum sa se transfere de la o ureche la alta.
Iar in timpul unei raceli, o parte a urechii in interior se inflameaza, si in felul acesta canalul auditiv se ingusteaza foarte mult, ceea ce este si deranjant, nu doar ca reduce auzul.
Pastilele au si ele rolul lor, dar ele nu te pot ajuta prea mult daca nu vei cerceta cauza pentru care a aparut problema aceasta. Trebuie sa elimini cauza pentru ca pastilele sa ii faca bine efectul, si raceala sa dispara cu totul.
Alimentatia vegetala, odihna devreme, miscarea -sunt factori extrem de importanti pentru a te reface. Nu consuma nimic care contine zahar, in afara de fructe. Pentru ca zaharul intarzie vindecarea. El "adoarme" celulele albe din sange, celule responsabile cu lupta impotriva microbilor si virusurilor din organism.
Sangele trebuie sa fie sanatos, de aceea trebuie sa ii dam alimente sanatoase -fara carne, lapte, branza, oua (macar pana te faci bine).
Iar in timpul somnului se reface tot corpul.

8 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut! Schimba medicul, sau daca ai fost la spital du-te la alta clinica, trebuie sa fie mai multe unități medicale unde stai tu. Cere sa te aspire de ceara in urechi.Ce situație nașpa! Vreau sa te întreb, cu urechea înfundată auzi? Sper sa nu fie ceva grav și să te faci bine.Succes!

| Ioana_Nicoleta_1997_WKSP explică (pentru Floreenofficial):

Aud dar foarte incet.

| Floreenofficial a răspuns (pentru Ioana_Nicoleta_1997_WKSP):

Aoleu! Sper să îți revii! Of!

| Evolution a răspuns:

Poate fi un dop de ceara sau poate fi de la raceala sau poate ai o infectie inauntru.
Ar fi bine sa te duci la alt doctor ORL si sa ii spui aceasta situatie, ar trebui sa iti dea sa faci o analiza ceva sa vada exact ce e acolo.

| Ioana_Nicoleta_1997_WKSP explică (pentru Evolution):

Si eu m.am gandit la asta dar nu...mi sa zic ca nu am nici un dop...

| ziftode a răspuns:

Deja s-a postat de 2 ori raspunsul meu
incearca sa gasesti un medic BUN, stiu ca e destul de greu in ziua de azi, insa e clar ca ala pe care il ai a ajuns la concluzia ca ai "aia" si nu vrea sa se mai gandeasca la altceva, asa ca poate daca devii caz grav sa, schimbe diagnosticul si sa incerce sa isi faca treaba sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la alt medic.