| Dervbt a întrebat:

Am o problema. Acum 4 zile am racit, dureri de gat si nas infundat, n-am dat importanta. Dupa 2 zile a inceput sa apara si senzatia de ureche infundata. Acum nasul infundat a disparut, dar am ramas cu o durere in gat la inghitire sau cand tusesc, ca si cum as avea un nod in gat, urechea infundata a disparut si ea. Tin sa precizez ca fumez foarte mult, in jur de 1 pachet jumatate pe zi. E cazul sa ma ingrijorez de cancer? Ma deranjeaza acea durere in gat. In trecut am avut mai mereu dureri de gat, am si vocea ragusita de 2 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| urseyul a răspuns:

Nu e cazul sa te ingrijorezi de cancer. Simptomatologia ta este simpla ai un virus gripal sau o simpla raceala. Infectie nu cred ca ai, pentru ca nu ai precizat chesti de genul scurgeri purulente din ureche pentru otita, nici pete albe pe amigdale, si nici tuse cu expectoratie sau febra. Nurofen raceala si gripa si ceva pentru gat gen Tantum Verde si unu doua ceaiuri si ar trebui sa iti treaca in cateva zile

3 răspunsuri:
| Începătorul988 a răspuns:

Nu. Ai o infectie la nivelul craniului care iese prin cel mai sensibil loc-> timpanul.
Aceasta poarta varia de la otita la mastodoita, cel mai bine este sa consulti un medic, ca nu-i de joaca cu infectiile la nivelul craniului.

| Stanciu_Agnes_Daniela_1994 a răspuns:

Pentru durerile de gat, recomand sa iei ceva, ori bomboane gen strepsils, ori spray

| Alexshiro a răspuns:

Cel mai bine e sa mergi la medic el te consulta si stii exact ceea ce ai nu ai cum sa primesti un diagnostic corect numai daca spui ce te doare.