| crisanmaria a întrebat:

Buna ziua am si eu un baiat de 4ani si 8 luni si inca face in pat noaptea! desi ma trezesc din cand in cand noatea sal trimit la toaleta tot se scapa si face in pat! intrebarea mea este cum as putea sal dezvat sa nu mai faca in pat sau s-al pedepsesc sa inteleaga ca nu e bine cea ce face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

N-are sens sa-l pedepsesti! Sa stii ca si el stie ca nu e bine ce face dar, probabil, doarme foarte adanc si nu-si da seama ca trebuie sa se trezeasca si sa mearga la baie.
Incearca, pe cat posibil, sa nu-i mai dai niciun fel de lichide, dupa ora 18. Compenseaza-i setea cu un fruct, ceva, dar nu cu lichide.

| madabonyta a răspuns:

De cat timp dureaza asta? e posibil sa aiba o temere sau sa fie racit. daca persista poate deveni o problema, mai ales ca e mic si raceala netratata poate aduce la infectii urinare etc... ai grija de micut pentru ca poate fi ceva banal dar cu urmari serioase