| Andrei_Philip_1998 a întrebat:

am si o mica intrebare. Azi m-am lovit la meci la mâna dreapta si pot misca degetele dar e umflata la incheietura si ma dor venele si cand imi întind mâna ma ține îngrozitor...Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil este entorsa si te sfatuiesc sa mergi de urgenta la spital sa ti-o puna la loc sau sa ti-o bandajeze.
Este vital sa ajungi, in primele ore dupa accident!

| Peridava a răspuns:

Urgent la medic!

| Driver1998 a răspuns:

Cel mai probababil ai entorsa (venele sunt rasucite, ligamentele sunt intinse).
Pentru a avea un diagnostic precis al tipului de entorsa la mana, dar si pentru a stabili daca exista si alte leziuni articulare asociate, singura masura ce trebuie luata imediat dupa accident este prezentarea la medicul ortoped.

| Harda a răspuns:

Poate ai venele calarite.