| Adele29 a întrebat:

Buna ziua am un bebelus de 10 zile si doarme tot timpul se trezește mănâncă si adoarme nu este deloc activ si îmi fac griji.ar trebui?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa iti faci griji.E abia nascut si e normal sa faca asa. In primele zile de la nastere si in primul an copilul mananca doarme si creste. S-a potrivit sa fie si o prietena a iubitei mele chiar acum la noi si are 3 copii.Raspunsul ce ti l-am dat, e de fapt raspunsul ei care e chiar acum in vizita la noi. Deci, nu ar trebui sa-ti faci griji.Nici sa il trezesti.

| Adele29 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc ea se trezește singura la 3 ore cam aașa dar după ce ii dau sa pape își ia somn si nu mai se trezește iar inca 3 ore si tot așa..si de asta îmi făceam griji oricum trebuie sa merg zilele acestea si la un medic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adele29):

Doar ce ai venit de la nastere.Iti spuneau medicii daca era vreo problema. Micutii de cateva zile au nevoie de somn, vei observa ca la doua saptamani deja ia in crestere si greutate. Oricum, trebuie sa mergi la medic periodic cu micutul pentru observatii.Sa fie sanatos si sa creasca mare si frumos, si sa ne chemi la nunta:happy A lui, nu a voastra.laughing

6 răspunsuri:
| alecsa91 a răspuns:

Buna!
Cred ca ar trebui consultat un pediatru. E de mii de ori mai bun si iti va da o parere avizata!
Sanatate multa!

| SkyPilot a răspuns:

E prea mic pentru activitate, la inceput asa sunt. E bine ca nu plange, atunci sa fi vazut ce te chinuiai cu el de fiecare data ca sa intelegi care e problema (ei nu plang niciodata degeaba). Oricum trebuie sa mergi cu bebe la control regulat.

| grab a răspuns:

Cred ca l-ai conceput in somn sau pe ploaie.
trebuiesc niste analize totusi lasand gluma la o parte. mergi la medicul de familie pentru controale de rutina si o eventuala trimitere.

| alexandraene211 a răspuns:

Bună! Într-adevăr, mai ales la primul bebe, poți simți panică atunci când bebe doarme mult. O fi prea mult, dar cât somn e prea mult somn? La vârste așa mici, bebelușii pot dormi și până la 18 ore pe zi, deci... mult cu adevărat. Las aici un articol util despre cum dorm bebelușii, poate mai văd și alte mămici din comunitatea TPU: https://mama-ene.ro/somnul-bebelusului/. Totuși, dacă simți anxietate referitor la acest tipar, o întrebare la medicul pediatru poate aduce liniște. Creștere frumoasă tuturor care trec prin etapa aceasta dificilă de adaptare la viața cu un bebeluș. Pupici!