Întrebare recomandată | RobertG101 a întrebat:

Am un frate mijlociu ce are ca diagnostic schizofrenie paranoida, am citit ca-i trebuie activitati si terapie de grup. Stiti cumva unde ar fi centru de activitati si terapii de grup pentru el? Unde stam acuma nu prea sunt activitati. (Are 25 de ani)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Exista fundatia "Estuar", fundatie cu activitate in domeniul sanatatii mintale---asigura servicii de recuperare, reabilitare si reinsertie sociala (grupuri de suport pentru beneficiari, activitati recreative si creative, ateliere lucrative, activitati terapeutice, consiliere pentru apartinatori si altele.) Vezi in ce orase se gasesc centrele sociale Estuar :https://fundatiaestuar.wordpress.com/servicii-sociale/

In link-ul de mai jos, daca vei cauta, vei gasi liste ( organizate pe judete) care contin toate organizatiile/asociatiile/fundatiile care ofera servicii pentru persoanele care au nevoie de sprijin --- vezi link:http://www.scoalaparintilor.ro/......ndicap.pdf

p.s. Banuiesc ca familia ta stie ca boala de care sufera fratele tau ii da dreptul ca sa obtina atat o pensie de invaliditate(boala) cat si o indemnizatie de handicap--- pensia de invaliditate+indemnizatia de handicap contituindu-se intr-un venit pe toata durata vietii fratelui tau.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si unde stati? Poate ca sunt in zona. Uite un exemplu: http://www.doctor-bondoc.ro/

| RAY a răspuns:

E importanta si suportul familial sa stii, doctorul la care a mers trebuie sa stie, e important si tratament cu medicamente, din ce oras sunteti?

Răspuns utilizator avertizat
| RosePuffic a răspuns:

Nu stiu!