Întrebare recomandată | 334499 a întrebat:

De ce sa nu ma sinucid? De la 13ani am inceput sa ma inchid foarte mult in mine.Eram timid pana atunci dar incepusem sa prind curaj.Am avut un moment de cadere care a tinut pana am terminat scoala.In tot acest timp am avut numai ganduri negative si o lipsa aproape totala de motivatie. Dupa ce am irosit atatia ani din viata incercand sa fac o facultate alegand informatica desi nu stiam ce sa fac si pe care am abandonat o din primul an ca mai apoi sa aleg iarasi aiurea o facultate de ecologie pe care am abandonat o din nou dupa 3 ani stau si ma uit cum viata mea nu mai are nici un sens.Am un diagnostic de schizofrenie paranoida cu ramolire progresiva in remisie de 2 luni iar diagnosticul de schizofrenie paranoida il am de. 2 ani.Mi e rusine de ai mei ca au mai avut incredere in mine facand in asa fel sa mi gaseasca un loc de munca ca receptioner dar la care am renuntat ieri dupa 11 zile de munca motivul fiind tensiunea cumulata si oboseala mentala care m au impiedicat si sa mai incerc sa fac ce trebuia sa fac. Cred ca sunt depasit dar totusi regret ca n am vrut nici macar sa incerc chiar si in starea in care eram.Acum dupa 2 zile in care am citit despre sinucidere incep sa mi revin dar nu stiu daca nu o voi face.Ce ar trebui sa fac? Ar mai fii foarte multe de spus

47 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Crezi ca facad acest gest ce vei rezolva? la parinti nu te gandesti? crezi ca esti singurul care are probleme? acorda-ti mai multa incredere in tine si incurajeaza-te singurel!
Uite un exemplu demn de urmat.
http://nextstar.a1.ro/......id669.html
Viata este facuta pentru a fi traita, cu bune. cu rele, asa este dat sa ne ducem traiul.
Sunt altii care chiar sunt oropsit mult mai rau decat noi si au pofta de viata.
Nu te descuraja/nu iti pierde speranta/ai incredere si roaga-te sa gasesti drumul cel drept in viata!
Daca nu suferi, nu vei reusi nimic si nimic nu iti vine pe tava!
O zi buna sa ai:)

| positivity a răspuns:

Nu ești ca și cum viața ta este pe sfârșite, sau nu mai ai nicio șansă de a repara greșelile făcute.
Sinuciderea nu este o soluție. Nu a fost niciodată, și probabil nici nu va fi.
S-au acumulat prea multe gânduri negative, ai pierdut prea multă încredere de sine. Ai renunțat la a avea o viață perfectă ție, pentru că ți-a fost frică să încerci sau să te împotrivești.
Ai irosit ani din viața ta fâcând ceva ce nu ți se potrivește. Nu ai încercat fiecare lucru în speranța că vei găsi ceea ce îți provoacă plăcere.
Nu trebuie să renunți atât de ușor la viață. Oricât de nefericit ești, oricât de mult ai vrea să scapi de monotonia vieții, nu renunța!
Ar trebui să mergi la un psiholog, pentru că te-ar ajuta cât de cât acest lucru.
Fiecare persoană are un rost în această lume. Trebuie doar să îți găsești locul în această lume mare.

| AvalohAlyn a răspuns:

Sinuciderea NU e o solutie in oricare caz.Cand te sinucizi nu rezolvi nimic, ba mai mult iei cu tine necazurile si dupa moarte..cineva spunea intr-o carte, ca dupa moarte, cel ce se sinucide nu se elibereaza de probleme, ci le cara cu el dupa, sufera mereu.Sa nu uitam ca si Biserica nu recomanda si nu accepta sinuciderea.
Sufletul nu se linisteste niciodata si nu se poate inalta la cer din cate am auzit..Si pana la urma,asteapta,lupta, spera, va aparea soarele si pe strada ta, dar daca nu, nu rezolvi nimic prin sinucidere..Iti faci si mai rau.
In toate spiritualitatile mondiale se spune ca sinuciderea aduce si mai rau.
Bucura-te de micile placeri ale vietii, bucura-te cand mananci o ciocolata sau cand privesti un apus de soare... bucura-te cand vezi o floare frumoasa.dar nu renunta lupta...niciodata.Te inteleg cum e, si eu am trecut prin greutati si inca trec dar am ajuns la concluzia ca daca ma sinucid nu rezolv nimic happy Si ma gandeam ca doar o viata pe Terra amhappy Eu ma incred in Dumnezeu, asta imi da putere si tarie chiar daca cateodata ma mai chinuie unele probleme.
Sanatate multa si bucura-te de micile placeri ale vietii, spera si gandeste-te ca sinuciderea nu rezolva nimic...gandeste-te la Dumnezeu sau la cei dragi care ar suferi, gaseste-ti o ocupatie pasionanta de exemplu cititul, si continua sa speri, sa lupti,
Sanatate multa.

| 334499 explică:

Dar daca dau pana la urma in alzhaimer? N-ar insemna sa mi chinui parintii? Mai am un frate mai mic care sper sa ajunga comandant cat mai repede. happy
Multumesc mult pentru raspunsuri

| Lawliet14 a răspuns (pentru 334499):

N-are nicio treaba una cu alta. Boala ta nu da in nimic, doar ca ai nevoie de tratament constant.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

BAI, crede-ma, ca toti avem probleme. Eu cel putin de nenumarate ori ma intrebam cum ar fi aceasta viata fara mine in ea. Si ar fi cam la fel. Nu rezolvi nimic cu asta. Gandeste ca asta e viata pe care ti-a dat-o Dumnezeu. Oricum la final, nu va mai conta nimic, chiar daca faci acest lucru sau nu. Asa ca lasa timpu sa treaca... si vom vedea ce va fi.

| T0T a răspuns:

Dacă tu gândești numai negativ normal că nu ai ce să faci. Relaxează-te, eliberează-ți mintea. Totul ține de voința ta, și nu prea o ai. Crezi că e mai bine mort decât viu? Dacă tu asta crezi, dă-i drumul.

| milan9 a răspuns:

Sinuciderea NU este NICIODATA o optiune... sad Drama aceasta nu face decat sa permanentizeze in vesnicie zbuciumul si tulburarea unui suflet... sad
În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...
Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens sau de dificultati este esenţial pentru acea persoana sa caute sprijin moral. Sa nu stea aşa. Nu trebuie să îngăduie nici o şansă pentru vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele sale...

Trebuie să fuga de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu.

Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)!
Este vital să ceara şi sfatul unui duhovnic, al unui preot cu experienţă, de exemplu, dar într-un moment liniştit în care să aibă timp să-ţi asculte şi să-ţi înţeleagă bine dificultăţile afective.
Şi trebuie să se mulţumeasca cu paşii mici dar siguri şi definitivi, ai aflării răspunsurilor, la întrebări esenţiale ale vieţii...

| OldSoul a răspuns:

O sa iti raspund cu un vers dintr-o melodie:
"Tot mori, ce rost mai are sa te sinucizi?"
Asa ca pana mori incearca sa iti traiesti viata si incearca sa iti gasesti un echilibru.

| RainmakerX a răspuns:

Hey! Stiu ca probabil sunt mult mai mic decat tine si ca poate am o viata mult prea buna ca sa-ti raspund la o astfel de chestiune pe care nu o pot intelege, dar totusi voi incerca.
S-o luam asa... daca te sinucizi,atunci ce se va intampla? Parintii tai vor ramane singuri, fara vreun scop clar pentru care sa traiasca,vor ramane batrani si fara nimic pe lume si pentru ce? Ei te-au ajutat si te-au inteles,ei tin la tine asa cum esti. Adevarat,ai anumite probleme si poate ca nu o sa le depasesti pe toate, dar oare cum s-ar simti ei? Ar fi distrusi... poate ca i-ai face si pe ei sa vrea sa moara odata cu tine. Asta vrei? Daca te sinucizi atunci tu nu patesti mare lucru, mori si atat, dar cei care raman in urma, adica parintii si cei care te-au cunoscut o sa aiba de suferit mult mai mult decat ai suferit tu pana acum.
Sa zicem ca mori. La ce te astepti?
La reincarnare? La a 2-a sansa?
Adevarat,s-ar putea sa existe si sa te duci undeva frumos,sau chiar sa te nasti din nou intr-o familie mai buna si sa fii sanatos si toate cele,dar daca nu mai exista o a doua sansa? Ai fi dispus sa accepti acest risc? Ai face-o daca ai stii ca nu ai ajunge undeva unde este bine sau daca nu ai reveni pe pamant?
Adevarat,exista acest "poate". Este un risc. Depinde de tine daca ti-l asumi dar daca faci asta o sa distrugi tot ce lasi in urma. Nu este un pret prea mare pentru a obtine ceva ce nici nu stii daca exista cu adevarat? Tu decizi asta insa gandeste-te bine la ce lasi in urma ca sa stii vietile cui o sa le distrugi daca faci asta. Parintii ti-au fost alaturi nu pentru ca sunt obligati ci pentru ca tu esti motivul pentru care traiesc. Continuitatea omenirii este sustinuta de familii, asa cum sunteti si voi. Gandeste-te asa, daca tu mori, ei vor ramane batrani si fara urmas. Vor muri si ei candva si atunci gata cu aceasta ramura a arborelui vostru genealogic.
Sper ca nu te jignesc si ca nu te supar, dar gandeste-te la altceva.
Toti cei care sunt bolnavi si nu mai pot scapa si isi doresc sa mai traiasca macar 2 ani sau chiar mai putin. Oamenii care paralizeaza, cei ce isi pierd membrele in accidente...
Bun, ai pierdut toate luptele pana acum, asta nu inseamna ca trebuie sa pierzi si razboiul cu viata! O singura lupta castigata poate sa aduca victoria decisiva, daca intelegi ce vreau sa spun.
Gandeste-te la ce lasi in urma...si ia decizia corecta.
Iti doresc o zi placuta in continuare!

-Blytz-

| KillMePlease a răspuns:

nu ar trebui sa te sinucizi pentru ca esti puternic si nu te lasi asa usor
sa vezi ce bucuros vei fi cand vei vedea ca ai trecut peste asta si ai ramas tare
dar, vrei sa vorbesti cu cineva?

| Lawliet14 a răspuns:

Sinucidere = crima, plus ca-i bagi pe ai tai in mormant. Nu-ti pasa de ei? Se vor stinge usor dupa daca tu faci acest gest plus ca sinuciderea = crima. Tu ar trebui sa te tii de tratament si sa stai mai mult in natura, nu pe net. Si calmeaza-te, tu esti bolnav, nu trebuie sa devii nu stiu ce. Limiteaza-te la capacitatile tale, discuta cu ai tai si mai ales cu psihologul si incearca sa vezi cum ai putea sa fi si tu fericit si eventual sa si muncesti daca iti doresti. Si bineinteles, daca ti se recomanda de la psihiatru. Eu cred ca ai putea face ceva part-time. Daca as fi in locul tau, m-as muta la tara unde as sta in aer liber si as face agricultura. In plus, poti sa-ti scrii ideile pe un blog dar nici prea mult timp pe computer pentru ca nu e bine pentru tine. Tu ai nevoie de natura, natura te poate regenera. Si tot acolo ti-ai putea gasi si o sotie, sunt femei care ar sta cu tine si cu acest diagnostic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Băiatu cu dințișori,
stai cuminte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricum vei muri. De ce sa te omori singur? E ceva natural sa mori. Dar toate la timpul lor. Mai bine fa ceva sa-ti imbunatatesti viata. Lasa delasarea ca nu rezolvi nimic. Daca ai avut norocul sa primesti o viata, traieste-o. Ai renuntat la doua facultati? Nu e nicio problema. Ai renuntat la locul de munca? Nicio problema! Cauta ceva sa-ti placa. Pentru asta lasa delasarea.

| Xpressurself a răspuns:

Este foarte important sa lucrezi, nu doar pentru bani dar si ca sa fii activ si dinamic. fa-o, dar cauta ceva ce poti sa faci si unde nu simti asa de multa tensiune. iti recomand o munca activa departe de computere si de acest stil de viata sedentar. viata ta are sens daca incepi sa renunti la limitarile pe care ti le impui singur. incepe sa gandesti pozitiv, chiar daca e greu, chiar daca trebuie sa lupti pentru asta. fii increzator.

| Xpressurself a răspuns:

Buna. Nu stiu ce stil de viata ai insa sper sa intelegi cat de important este sa iti dezvolti autodisciplina. Aceasta este de o importanta foarte mare pentru a reusi. Fara o autodisciplina pe care sa urmaresti sa ti-o dezvolti prin efort si perseverenta reusita in viata este un vis greu de atins. Dupa cum poate ai observat de la varste mici unii au inceput sa isi stabileasca o rutina zilnica fie ca a insemnat sa invete la scoala, fie ca a insemnat sa faca un sport si sa munceasca din greu pana ajung la performantele dorite. Aminteste-ti de colegi cu rezultate deosebite la invatatura: matematica, chimie samd, sau in sport: handball, fotbal, gimnastica, karate, aikido etc. Lista poate continua, fiecare avand preocupari diferite. Ce va trebui sa faci tu este sa incepi gradat, incet dar sigur sa iti dezvolti o rutina zilnica la care sa nu renunti orce motiv ar apare. Este la fel ca rutina de dimineata dupa ce te trezesti: mergi la baie si te speli pe fata, pe dinti, te razi etc.
Eu iti fac o recomandare. Daca incepi si te tii, vei vedea ca functioneaza. Premergator trebuie sa intelegi ca pe primul loc ca importanta este sa faci ceva zilnic, indiferent daca iti place sau nu. Ma refer la o rutina zilnica obligatorie.
Alege-ti cateva exercitii fizice pe care le poti face fie ca esti acasa fie ca esti altundeva. Sa nu depinzi de nimic decat de propria vointa. Fara haltere, fara aparate. Sa nu existe nici un motiv pentru care sa nu duci la bun sfarsit ce ti-ai propus. Ai nevoie doar de corpul tau, o carte si un caiet eventual.
Incepe cu doua minute in care, zilnic, sa simti o stare de incredere in tine, ambitie si hotararea de a duce la sfarsit ce incepi. Inchide ochii si simte ca poti, ca vrei si ca este foarte usor.
Apoi incepi cateva miscari de bazin pentru a face ca toate organele sa intre in functiune. Aplecari in fata urmate de aplecari putin pe spate si lateral, rotiri catre stanga si dreapta. cateva genoflexiuni, cateva abdomene, cateva flotari, eventual niste miscari de gimnastica aerobica. Vezi si "salutul soarelui", este foarte bine daca vei incepe cu trei executii complete si sa cresti gradat pana la 15 pe zi.
Sa luam un exemplu concret.
Presupunem ca ai stat, te-ai gandit si ai ales urmatorul set de exercitii pe care le-ai scris pe o foaie si pe care le vei face zilnic de acum inainte, pentru inceput iti propui un program de 21 de zile si 5 zile pauza. Mai tarziu le poti schimba si creste gradul de dificultate insa nu la inceput. Atentie. Nu te ambitiona prea tare la inceput ca vei renunta. Incepi intotdeauna cu partea stanga si apoi dreapta deoarece intotdeauna partea stanga este mai slaba iar cea dreapta poate tine pasul.
Inainte sa scrii pe hartie incerci sa vezi cate poti face (de obicei cele mai grele, ca flotarile)
Ia un caiet sau o agenda pe care sa le folosesti numai pentru aceasta, un fel de jurnal. agendele sunt excelente.
1. Inchizi ochii si iti imaginezi ca esti binedispus, fericit, ambitios, perseverent. Simti o stare de bine si de relaxare.
2. Miscari de bazin in toate partile.
-cinci aplecari in fata si flexari pe spate
-cinci aplecari pe stanga
-cinci pe dreapta
-cinci rotiri de trunchi de 360 de grade spre stanga
-cinci spre dreapta
3. zece genoflexiuni
4. zece abdomene
5. zece flotari
6. aseaza-te pe un scaun si simte-te bine, implinit, fericit, ambitios, relaxat. Relaxeaza-te gradat urmarind sa simti fiecare grupa de muschi cum este relaxata si destinsa. Incepe cu partea stanga, de la piciorul stang, apoi cel drept, mana stanga, dreapta, spatele, fesele, zona genitala, abdomenul, pieptul, gatul, maxilarele, limba, obrajii, fruntea ceafa, pielea capului. Ramai apoi putin simtindu-te detasat de corp si de ganduri, relaxat si fericit.
7. I-a o carte si citeste zilnic 10 pagini.
8. Aminteste-ti ce ai citit incepe cu inceputul si apoi urmareste sa construiesti o sinteza a celor zece pagini.
9. Fa in minte un plan a celor mai importante activitati pe care le ai de facut in cursul zilei de azi daca este dimineata, sau maine daca este deja seara.
10. Scrie-le in agenda, noteaza-ti in doua trei randuri impresiile pe care le ai.
Gata.

Cu siguranta pare prea simplu, vei vedea insa ca la inceput nu este si ca va fi greu sa termini cele 21 de zile.
cel mai important este sa faci zilnic. este esential. Daca nu faci zilnic degeaba faci ceea ce faci. De fapt acesta este scopul exercitiului.
In timpul zilei, cand si, ti ca incepi sa te simti deprimat, obosit, fa salutul soarelui pe care il gasesti pe google. creste gradat pana la 10-15 executii, apoi aseaza-te si relaxeaza-te cum am descris mai sus. La final imagineaza-ti, tot ca mai sus, o stare de fericire, implinire, multumire.
Noteaza-ti ce iti propu sa faci pentru ca in urmatoarele zile daca uiti sa iti poti aminti si sa faci la fel zilnic.
Urmeaza apoi cu strictete pas cu pas fara scuze.

Dupa ce termini de vreo trei patru ori seriile pe care ti le propui, schimba-le, marete putin gradul de dificultate.
In final vei vedea ca poti sa tremini si o facultate cu 10 daca vrei si cand vei deveni perseverent si ambitios viata nu va mai fi la fel.
trebuie sa incepi, sa te tii si sa termini ce ai inceput.
La sfarsit sarbatoreste-ti reusita.

Succes.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Te sfatuiesc sa vizitezi un psiholog. Nu este un lucru rusinos. Iti poate fi prieten si te poate ajuta extrem de mult.

| IonutCG90 a răspuns:

Salut. Nu te sinucide, ai multe de descoperit în viață. Nu ești stăpân pe viața ta. Părinții sunt stăpâni sunt doar administratori. Dumnezeu e singurul stăpân. E ca și cum ai alege să ucizi pe cineva nevinovat. Presimt că ești un om cu moralitate în concluzie nu ai cum să faci acest lucru.

| Vlach a răspuns:

Nu te sinucide,roaga-te la Dumnezeu sa te ajute si incearca sa iti faci prieteni,sa iti gasesti o slujba buna,impaca-te cu viata ta,incearca sa fi mai optimist si mai vesel, in plus, daca te sinucizi, cat de curat oi fi tu, tot in iad ajungi.Incearca sa-ti gasesti linistea in biserica, sa devi mai credincios si vei vedea cum relele din viaa a vor disparea treptat.

| matrix100 a răspuns:

Pe langa toate raspunsurile pe care le-ai primit, eu te sfatuiesc sa iti gasesti un job usor ca de exemplu agent de paza la o banca, unde nu este chiar atata stres, nici nu este platit foarte bine, dar o sa ai o ocupatie, o sa vezi lume... multa bafta

| Admunssen a răspuns:

Hmm!

| BlackAndWhite1 a răspuns:

Ai incercat sa vorbesti cu un psiholog? Te-ar ajuta. Si incearca sa gandesti mai pozitiv ca nu ai nimic de pierdut. De ce sa faci o prostie pencare nu o poti remedia. Lupta pana reusesti si fa-te mandru de tine si fa-i si pe parintii tai sa fie mandri. Nu ar trebui sa faci acest gest. Nici sa nu te gandesti macar sa o faci.

| Aalexander a răspuns:

Trei lucruri poti sa faci:
1. Sa impurumuti un sac de bani de la banca, sa omori pentru un sac de bani sau sa faci orice sa obtii cat mai repede ( maxim o zi ) un sac de bani pentru a te super distra in ultimele tale zile de viata. Imagineaza-ti; droguri, pisicute, masini scumpe, viteza si adrenalina maxima, distractie fara nicio limita posibila.
2. Du-te la un psiholog. Degeaba cauti raspunsuri pe net, TPU, prieteni, familie etc. Psihologul s-a ocupat ani buni studiind probleme ca cele pe care le ai. Doar el te poate ajuta...
3. Daca dupa punctul 2 nu se vad rezultate in 3-8 luni treci la punctul 1.
P.S.: Dumnezeu nu exista. Trebuie sa fii idiot sa crezi ca el te poate ajuta. Daca te duci la Dumnezeu sa cauti raspunsuri la problema ta atunci meriti sa mori.
Bafta.

| Kettolix a răspuns:

Incearca sa o iei usor. Nu te gandi doar la ce e mai rau. Sunt multe lucruri de facut, atatea posibilitati. Nu te opri acum siincearca sa mergi mi departe.
(putina motivatie http://www.wattpad.com/......83%C8%9Bii )

| veryhonest a răspuns:

Ai toata viata inainte. Nu trebuie sa te lasi descurajat, indiferent de ce probleme ai. Linisteste-te si ia totul de la capat, cu o mentalitate mai optimista.

| B3B3NI a răspuns:

Frate cu toti avem momente proaste in viata dar crede-ma e imposibil sa nu existe si momente de fericire in viata unui om.Tu ai mai multe proaste dar asta nu inseamna ca viata s-a terminat.Tu vrei sa te sinucizi?
Pai gandeste-te daca esti singur la parinti cum naiba mai duci tu mai departe numele tau de familie cand vei avea o sotie.
TU VREI SA PUI PUNCT NEAMULUI TAU AICI?

| DomnulKat a răspuns:

Fă ce vrei frate.

| SarmalutaPuternica a răspuns:

Uite strainule eu am trecut prin ce treci tu numai ca desigur la mine a fost diferit eu am vrut sa mor pentru ca iubesc un baiat care se saruta cu alta si nu-ti imginezi ce durere simteam cand ii vedeam de multe ori sarutandu-se pur si simplu voiam sa mor e o iubire neimpartasita il iubesc enorm dar am decis sa ma razbun pe el in sfarsit nu mai conteaza povestea mea esential este ca am gasit putere in razbunare daca nu alegeam razbunarea nu mai voiam sa traiesc ca as fi trait simplu fara scop fara nimic care sa ma motiveze sinuciderea nu-i o solutie nu ti-e frica sa mori? Adica crezi ca daca te sinucizi o s-o duci bine dincolo? Dimpotriva strainule daca te sinucizi n-ai sa ai viata buna dupa moarte sinucigasii merg direct in iad si nu cred ca acolo e bine, eu cred in viata dupa moarte si indiferent cate fapte bune ai facut in iad ajungi daca te sinucizi garantat in iad ajungi nici eu nu duc o viata super de vedeta dar cu toate astea traiesc si eu nu-ti spun de parinti de familie ca stii ce cred? Nici familia nu poate cunoaste un copil/om cu adevarat pentru ca numai el stie omu singur toate problemele lui poate sa treaca ani de zile si familia desi e aproape poate sa nu stie ce-i cu el ca doar asa se intampla eu nu-ti zic sa traiesti pentru familie dar traieste pentru bucurii ciudate cum ar fi mancare happy(sunt mancacioasa) sau gandeste-te poate vei intalni o fata love struck cine stie de obicei daca esti indragostit traiesti pentru aceea persoana happy Sunt un om ciudat dar nu puteam sa vad cum un om vrea sa moara si eu sa nu intervin! Nu ai de ce sa mori gandeste-te la mine spre exemplu sunt o ciudata o sarmala gonflabila :d :** sa nu te sinucizi! te rog esti un strain dar te plac mult gandese-te ca eu ma ingrijorez pentru tine happy

| Lia340 a răspuns:

Hei! Incearca sa vezi lucrurile si din alta perspectiva.Da ai necazuri dar nu esti singurul de pe lumea asta. Multi au probleme de sanatate, probleme financiare, in dragoste, de cariera, in familie si lista poate continua.Crezi ca nu sunt persoane cu mai multe nefericiri ca tine care au continuat sa traiasca? Atatia oameni au fost pe nedrept torturati in inchisori, au fost umiliti, dezumanizati si totusi si-au dus in continuare viata.Prin ceea ce am spus nu am vrut sa subliniez ca problemele tale nu ar fi importante ci am vrut sa-ti demontrez ca le poti depasi.
Probabil stii deja ce loc spune religia ca ii asteapta pe sinucigasi. Dumnezeu ti-a dat aceasta viata ca sa o traiesti. Oricum ai sa mori in cele din urma, de fapt poti muri oricand in fel de fel de situatii in care nici nu te-ai astepta.Viata este foarte scurta si nu are rost sa pleci mai devreme intr-un loc in care oricum ai sa ajungi.Viata este grea dar este totusi un dar pe care este bine sa il pretuim asa cum este. Daca ai sa te sinucizi vei Iasa in jur o durere inimaginabila, acum poate nu constientizezi asta din cauza suferintei dar peste putin timp o sa iti dai seama la cate persoane le-ai distruge sperantele si viitorul. Cred ca totul ar trebui luat ca un film.Atatea carti, filme, cantece, atatea lucruri au luat nastere din suferinta oamenilor dar din suferinta pe care ei au trecut-o.Ai sa pierzi foarte multe momente importante daca mori acum.Gaseste ceea ce te face fericit si traieste pentru acel ceva. Faptul ca ai constientizat arata ca esti destul de puternic cat sa si depasesti momentele prin care treci acum Nu uita: Pe drumul vietii esti doar un calator dar macar sa fii un calator puternic! Sinucidere nu rezolva nimic...e doar nevoia ta de a nu mai exista dar esti sigur ca nu vei mai exista?

| AalLeExX02 a răspuns:

Fa ceea ce iti place sa faci, gaseste-ti un hobby, ofera-te voluntar, ajuta pe cei care sunt in suferinta mai mare decat tine..incearca sa te gandesti pozitiv. Astfel de ganduri cred ca au trecut prim mintea fiecarei persoane, dar intr-un final gasesti acel fir de care sa te agheti si sa crezi in ceva..viata merita traita oricat de grea ar fi.

| AnimeKing a răspuns:

Știi ce ar trebui să faci? Să nu te sinucizi, fiindcă nu se va șterge automat trecutul (poate doar din mintea ta). Și să începi să gândești mai pozitiv. Așa îți vei reface viața.