| Lory37 a întrebat:

Bună ziua, aproximativ acum 2 luni am avut candida, am fost la medic și am primit tratament și ovule 3 zile. Acum a reapărut și am fost la farmacie, am cumpărat o cutie de 12 ovule, este nevoie sa le folosesc pe toate luând în considerare ca data trecuta am primit de la medic doar 3?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Din cate stiu, tratamentul corect pentru candida este de 7-10 zile, mai ales in cazul recurentei.De ce? Pentru ca netratata corespunzator prima oara, aceasta problema poate genera o infectie fungica mai rezistenta in cazul reaparitiei.
Numarul de zile depinde si de tipul de ovule.

Daca urmezi tratamentul in mod corect si ai niste reguli corecte de igiena (adica fara spalaturi vaginale, fara sapunuri care modifica pH-ul, prosoape curate si uscate etc.) insa in continuare va exista recurenta, planul de tratament se discuta cu medicul din moment ce va fi necesar sa existe un tratament periodic pentru tinerea sub control a acestei probleme.

Numai bine!

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ca femeie, tratamentul contra candidozei trebuie sa-l faci atat vaginal, cat si oral!
Tratamentul complet dureaza cateva saptamani, dupa care trebuie sa eviti re-infectarea (se fierb toate lenjeriile purtate cat timp ai fost infectata si cele d-inainte! ).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pastilele alea 3 date de medic aveau un dozaj mai mare, de asta erau numai 3.

Acum ce trebuie sa faci e sa urmezi tratament din nou sau poate ai alt tip de infecție cu trichomonas, si aia ustura. Se ia de la barbati care au facut sex cu fostele infectate, dupa care vin la actuala si asa dau mai departe. Daca el are si nu stie, iti tot da si de aceea nu scapi. Trebuie sa ia si tratament ca altfel nu scapi niciodata.