| princess91 a întrebat:

As avea si eu o problema banuiesc cu dereglarile hormonale. Intrebarea mea este la ce medic as putea sa apelez pentru analize si tratament?
Am vazut ca majoritatea au fost la edocrionolgie, am si o problema cu greutatea in plus dar nu asta este principala problema...
Sunt mai mult probleme care tin de ginecologie, cum ar fi pigmentarea sanilor scaderea libidoului si o stare de oboseala continua. Ar trebui sa apelez la medicul ginecolog sau la edocrinolog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

Pentru dereglările hormonale și creșterea în greutate, ar trebui să te adresezi unui medic endocrinolog, iar oboseala și pigmentarea sânilor, par a fi printre primele simptome ale unei sarcini, sau în cazul în care nu este vorba de o sarcină, dereglări hormonale.
Mergi mai întâi la medicul de familie pentru o consultație.

| princess91 explică (pentru 0rlando):

Initial asta am crezut si eu, dar nu poate fi vorba de sarcina. am facut si teste nenumarate si a trecut si destul timp de cand am inceput sa banuiesc (8 luni) ceea ce ar fi trebuit sa fie vizibilla...tocmai de asta am ajuns la concluzia ca altceva nu ar putea fi decat o dereglare.
Multumesc pentru raspuns happy

| 0rlando a răspuns (pentru princess91):

Dacă ai simptomele astea de 8 luni și ai ciclu menstrual, evident nu poate fi vorba de o sarcină, dar ar fi trebuit până acum să fi consultat un medic.

| princess91 explică (pentru 0rlando):

Am fost la doctora de familie acum ceva timp...insa mi-a zis ca poate fi de la fiere. Dar eu una nu vad legatura dintre fiere si problemele mele...nu am stari de voma si nici greata sau scarba la vederea unor chestii scarboase. Stiu ca asa se manifesta.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Endocrinolog, toate par endocrinologice. Totusi, inainte fa-ti si un consult ginecologic ca sa te asiguri ca totul e ok in sfera genitala (endocrinologul va solicita oricum examen ginecologic)

| Azµre a răspuns:

Medicul Endocrinolog. Recomand Institutul Parhon din Capitală.
Multă Sănătate.

| princess91 explică (pentru Azµre):

Multumesc dar sunt din Craiova happy

| facepalmlol a răspuns:

Poti merge la amandoi, pentru control, dar mai intai la endocrinolog.

| Mitrea_Valentina_1986 a răspuns:

Poti incerca si homeopatie, dar tot trebuie sa ajungi si la un endocrinolog

| princess91 explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri! Parerile sunt impartite...am sa ma duc si la doctora de familie si de acolo sper sa primesc o indrumare buna.