| niconick a întrebat:

ma confrunt cu o problema a sanilor de 4 ani... mai exact niste fibroadenomi la ambii sani. am facut ecografii peste ecografii. tratament cu anticonceptionale dat de un tampit de medic fara a mi se face dozarea hormonala. dupa ce am luat acele anticonceptionale situatia sa inrautatit si din 1 cm cat aveam inainte de tratament fibroadenoamele s- au dublat... dupa care am consultat mai multi dr si toti m au sfatuit sa- i operez... i am operat anul trecut iar acum la ultimul consult ecografic au reaparut... este cineva in situatia mea?! imi poate cnv recomanda un edocrinolog bun in Bucuresti..sau ginecolog? multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Nu acel medic "tampit" este de vina ci lipsa ta de informatie!
Nu se cunosc cu precizie cauzele aparitiei fibroadenomului dar se presupune ca aparitia se datoreste unui dezechilibru hormonal sau datorita unor traumatisme ( de exemplu, o lovitura puternica in san asa cum am patit eu!).Din acest motiv medicul a incercat cu pilule contraceptive care sunt o combinatie in diverse proportii intre estrogeni si progesteron. Fibroadenomul mamar are niste "ciudatenii":
*sta pe loc sau creste(de cele mai multe ori!)
*apare la ambii sani( in cazul meu, intai a aparut la unul si peste cativa ani, la celalalt posibil din cauze hormonale caci, de aceasta data sanul nu a suferit nicio trauma)
* nu dispare de la sine( ramane acolo unde a aparut)
* nu este o tumora canceroasa( confirmarea de fibroadenom se face prin examinarea histologica a tumorii)
Te poti astepa ca, in timp, sa te procopsesti si cu un fibrom uterin--- nu se stie, dar tot de la hormoni ti se poate trage!
Locuiesc in Cluj Napoca--- nu te pot ajuta cu o recomandare in privinta vreunui medic sau specialitati medicale.Cand am avut o asemenea problema, eu am fost la specialistii Institutului oncologic din Cluj(ti-l recomand si tie--- are medici experimentati care nu-si conditioneaza actul medical de plicul cu bani!).Tot acolo, am fost operata( prima, in 1986 iar a doua in 1988 fara nicio recidiva de atunci si pana acum).

p.s. Pana ce vei gasi un medic din Bucuresti, citeste ce spune prof.dr. Silviu Constaninoiu despre crioablatie in articolul din link :http://www.ele.ro/......amar-24749