| mihaela8005 a întrebat:

As dori si eu o interpretare a analizelor hormonale: TSH: 2.74 iu/mL 0.40-4.00
FT4: 1,17 ng/dL 0.89-1.76
anti TPO: 313.00 IU/mL< 35.00
Estradiol:42.30 pg/mL faza foliculara:nedetectabil
faza ovulatorie: 0.48-1.72
faza luteala: 27.0-246.0
Progesteron: 0, 59 ng/mL faza foliculara: nedetectabil
faza ovulatorie: 0.48-1.72
faza luteala 0.95-21.0
sarcina: trimestrul 1: 9.30-33.20
trimestrul 2: 29.50-50.00
trimestrul 3: 83.10-160.00

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Vezi ca pe buletinul de analiza sunt bifate analizele rele, daca nu sunt incadrate cu un chenar, nu are rost sa iti faci griji, si cele mai bune raspunsuri ti le ofera medicul.
O seara bunahappy

| mihaela8005 explică (pentru caramela):

Anti Tpo-ul este bifat intr-un chenar

| caramela a răspuns (pentru mihaela8005):

Deci acolo este o problema...si medicul de familie iti va zice ce ai de facut.
O seara bunahappy

| Anonimuserr a răspuns (pentru mihaela8005):

Eu ți-am arătat valorile normale în care trebuie să te încadrezi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai du-te la medic nu la copiii de 14 ani de pe TPU

| mihaela8005 explică (pentru suntserios):

Pai maine ma duc pentru ca astazi doamna doctora a avut o problema dar as fi vrut sa stiu daca au iesit bine sau nu. Vreau o parere

| Anonimuserr a răspuns:

Ți le explic eu imediat.

| Anonimuserr a răspuns:

Estrogenii sunt responsabili de dezvoltarea caracterelor sexuale secundare feminine. Impreuna cu progesteronul controleaza cele mai importante procese reproductive feminine În cazul tău este peste limita maximă admisă deci este anormal Estradiolul.
Pentru progesteronul seric faza foliculara normal este 0.6-4.7 deci este anormal
faza ovulatorie 2.4-9.4
faza luteala 5.3-86 este mare
Acestea sunt valorile optime. Iar pentru trimestrul II de sarcina: 62-262 nmol/L; Este valoarea bună.
Sper că te-am putut ajuta!
Oricum trebuei să te duci la medicul tă deu familie să îi arăți analizele și acesta va vedea în continuare ce e de făcut.
Sănătate multă!