| ViorelPrisacar a întrebat:

Aseara am fost la fotbal si m-am lovit foarte tare(in momentul in care am vrut sa trag cineva mi-a lovit la picior) la piciorul drept mai exact in partea de sus a piciorului.Aseara dupa lovitura inca mai puteam juca ma durea dar alergam nu aveam treaba.Cand am ajuns acasa s-a umflat de la glezna(fara glezna) pana aproape de degete.Deci doar zona superioara a piciorului.
Mi-am dat aseara cu un unguent antiinflamator, insa e umflat si acum abia pot sa calc.Ma doare cand pasesc. Ce sa fac? Nu este vanat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Trebuie sa mergi la un medic specialist ortoped, este necesar sa faci o radiografie la picior pentru a sti ce diagnostic ai si ce tratament se impune.

| BudăSpiritOfVengence a răspuns:

@ViorelPrisacar fractura? daca aveai fractura nu mai alergai sau mai calcai eu la footbal la 13 ani am facut ruptura de ligamente dubla si la 14 ani cand am revenit mi-a tras portarul echipei adverse o minge din voleu in nas dupa 2 luni aveam un nas de parca eram pinochio dar mai sa dezumflat nasol putin nu mult tot e mare de atunci m-am lasat pentru ca atunci cand am avut ruptura de ligamente eram in forma dupa nu mai puteam alerga si cand am mai louato in nas gata am terminato acum joc cu prieteni piciorul s-a umflat e normal e " scrantit" si s-a umflat pentru a nu se rupe s-a umflat pentru a se face normal la loc adica sa se indrepte sau sa iasa din durerea acuta e normal eu am dat cu mana de bara violent si s-a umflat si a trecut sa masaje adica " trageo" in sus in jos laughing dar nu p...

Răspuns utilizator avertizat
| ViorelPrisacar explică:

Multumesc de raspuns.Dar fractura nu e nu? Pentru ca dupa ce m-am lovit am jucat inca o ora nu ma durea nu nimic alergam calcam saream, problema a fost cand am ajuns acasa si dupa o noapte.Acum pun o compresa cu gheata sa vad ce si cum, si eventual daca nu trece ma duc la medic.Dar ca idee ar fi doar o entorsa, adica dupa cele spuse de mine?