| Carlitos121421 a întrebat:

Buna seara TPU, am o problema. In urma cu o saptamana m-am lovit de pat cu degetul mic de la picior( nu am fost atent m-am grabit sa ajung la scoala si pac) cand am ajuns acasa degetul era vanat in jur. Am mers am luat un antiinflamator(Diclac) si a treia zi a disparut vanataia, dar degetul a ramas putin umflat. Acum au trecut 9 zile de la eveniment si tot mai simt niste dureri dar putine si (suportabile) cand indoiesc degetul brusc si tare si uneori la alergat o perioada mai mare de timp( neincalzit) dar in rest nu ma doare. E posibil sa fie rupt? Sa vizitez un medic daca nu mai trece pana luni? E drept ca eu nu am facut repaus total de cand m-am lovit mai merg la sala, mai alerg cam 5-6km odata la doua zile, si dupa 5 zile de la lovitura am jucat chiar fotbal. Multumesc, astept raspunsuri dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| katy a răspuns:

Nu e rupt, pune-i gheata sau o compresa cu apa rece, poti lua si o aspirina ca e antiinflamatorie, cand aplici crema maseaza-l usor si daca umflatura persista si asa du-te la medic, posibil sa ai o entorsa

1 răspuns:
| GreenVoid a răspuns:

A nu, da de ce sa mergi la doctor? Stai asa cu degetu handicapat trece el odata si odata laughing Daca era rupt nu puteai sa mergiwinking