| pon a întrebat:

asi dori sa stiu cum sa ma port cu un copil cu autism. Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Sa te porti in calitate de ce? Parinte, frate, prieten de familie, coleg, psiholog? Abordarea fluctueaza. In principiu, comunicand in cuvinte putine si pline de afectivitate si, foarte important, fara miscari bruste, deoarece se sperie usor. Citeste cate ceva despre crizele din autism ca sa stii cum sa reactionezi cand isi da cu pumnii in cap si ce inseamna diversele moduri in care poate privi.

| simona24 a răspuns:

...ca si cu un copil normal chiar cu mai multa afectivitate...

| alexam a răspuns:

Cam greu... Parintii au invatat din propria experienta, din pacate la noi i tara sunt foarte putini specialisti, ma refer medici ce stiu ce si cum... O mamica de copil autist este actrita Manuela Harabor...singura a fost, cu un baiat care are acum 19 sau 20 de ani! Presupun ca uitandu-te pe net poti afla multe despre asta. Sanatate si recuperare grabnica! happy