| almaz a întrebat:

astăzi am făcut niște analize de sânge, doamna asistenta mi-o zis ca am sângele foarte dens și coagularea e mult prea mare pentru vârsta mea, ea mi-o zis ca așa sânge dens cu așa mare coagulare vede doar la persoane în vârstă nu și la ai mei 23 de ani. Sa merg la vreun medic sa ma consult sau sa ignor acest mesaj? Dacă ar fi sa merg la medic, la care medic sa ma duc? Care ar putea fi cauza la sânge des? Apropo ghemoglobina mi-o ieșit la fel cam măricică, 168. Mulțumesc pentru atenție.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Nu te lua dupa asistente. Ne dam toti mari desi habar nu avem.
Ia frumos buletinul de analiza si mergi la doctorul tau de familie. Dupa el te iei. Daca el crede ca e o problema, te trimite la alte analize.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Doneaza sange sau pune-ti lipitoare pe corp.
Inainte de analiza bea cateva pahare de apa si nu manca gras si dulce cel putin o zi. happy

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai fii baut un pahar de apa cu jumatate d eora inainte sa ti se ia sange, se fluidiza.
Sfatul asta mi l-au dat cei din strainatate.
Cica hidratarea este problema.

Dar stai cuminte, ca sangele mai gros sau mai fluid, nu afecteaza analizele medicale si nu conteaza ce spune asistenta, ca nu ai boli din acest motiv.

| Cristiana_Acojocaritei_1993 a răspuns:

Pe langa aceste constatari, asistenta nu Tia zis si daca trebuie sa faci ceva? Si pentru c'è ai facut analizele la sange? Cine lea citit? Nu Tia zis daca è ceva in ne regula?! happy Nu è prea bine sa fie sange le asa dens. De exemplu, oamenii in varsta iau pastile pentru subtierea sangelui... Acum c'è sa iti zic. Mai fa niste analize de sange, explici cum si de c'è, daca nu Tia spus c'è sa faci la prima analizza desi sa sesizat densitatea, iti mai faci un set si intrebi tu happy Medicul de familie iti poate interpreta analizza la sange. El iti spune c'è e cu hemoglobin a happy