| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua. Cancerul testicular se vede la computer tomograf?

Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

De regula, daca exista o banuiala ca exista cancer testicular, urologul va palpa scrotul pentru a determina daca exista motive reale de ingrijorare sau nu si iti va recomanda analize de sange care sa determine titrul markerilor tumorali, apoi o ecografie testiculara sau un CT.
CT-ul este folosit mai des in ultima instanta pentru a determina cat de raspandit este cancerul, metoda cea mai folosita in diagnosticarea imagistica fiind ecografia testiculara.
Insa depinde mult de modalitatea de diagnostic pe care o prefera medicul si modul in care acesta lucreaza de obicei.

| anonim_4396 explică (pentru Floridori):

Va rog respectuos, dacă aveți timp la dispozitie și cunoasteti: markerii tumorali au relevanta și se vad și în cazul tumorii benigne sau doar în cazul celei maligne?

Va mulțumesc!

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

Markerii tumorali detecteaza modificarile celulare maligne.
In cazul tumorilor benigne, acestia nu sunt detectabili.Markerii tumorali sunt detectabili numai in cazul tumorilor maligne.De aceea reprezinta o metoda de diagnostic destul de sigura, dar trebuie corelata intotdeauna cu metoda imagistica pentru un diagnostic cat mai precis si un tratament adecvat.