| Alecso_Alecso_1995 a întrebat:

.care sunt simptomele caracteristice ipohondriei sau anxietatii. la mine sunt ceva gen daca simt ca imi amorteste sau am o durere usoara in piept pot spune ca sunt in pragul unui infarct..in ultimul timp am inceput sa obosesc mai repede stau numai cu gandul ca as putea pati ceva...am facut vreo 3 EKG-uri in decursul acestor 7 luni..astept parerile voastre.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Ipohondria inseamna exact ce ai tu, sa te gandesti si sa-ti fie teama ca ai tot felul de boli, simptome pe care sa le simti nu are, dar atunci cand simti cea mai mica jena/disconfort/durere te gandesti ca ai cele mai grave boli. Anxietatea e o stare, o emotie pe care o simti, mai exact o neliniste. Ambele se trateaza la psiholog sau psihiatru. Parerea noastra e ca e cazul sa apelezi la un specialist, pentru ca gandurile astea sunt consumatoare de timp si energie si pe deasupra chiar doar gandul si teama ca ai tot felul de boli pot sa te imbolnaveasca.

| Crisstinayy12 a răspuns:

Ai lipsa de calciu si magmeziu probabil?

| Crisstinayy12 a răspuns:

Daca ti-e frica de ceva