| OanaMaria24 a întrebat:

Bună TPU, am 16 ani..si de 3 luni am descoperit ca am tbc, am o pată pe plămanul stang..ma tratez incontinuare, acum sunt acasa..de cateva saptamanii am inceput sa obosesc rau de tot..cand alerg 2 km, obosesc foarte repede..sau cand cobor scarile, sau cand urc..eu stau la etajul 3, chiar si cand stau degeaba obosesc..si simt ca imi iese inima din piept. apoi ma ia cu o stare de lesin..si simt o durete usoara in cap, de parca mi-ar veni sa pic jos..si de o luna de zile, mi s-a intamplat ceva cand m-am suparat, m-am agitat si am inceput sa tremur..sa nu imi mai simt picioarele, nici mainile..imi tremura corpul si vocea, nici sa mai vorbesc numai puteam..veam buzele move si imi venea sa plang incontinu..si tot asa odata. tipasem odata..incepusem sa tremur, la fel, aveam buzele move..nu ma mai tineam pe picioare..imi venea sa plang..si eram rece..imi tremura vocea..si acum cand ma agit, mi se face rau..domnii doctori, ne-au spus ca pastilele pe care le luam ne provoaca si nervii.mi-ati putea explica si mie ce am? Va rog frumos.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Care este cauza pentru care ai tbc? Ti-au spus medicii cauza?
Caută să nu mai depui efort până la epuizare. Mergi normal și nu urci treptele în grabă.
Nervii si supărările nu au ce căuta în viața noastră. Poate că si pastilele accentuează stările acestea; dar de ce am impresia că nervii au existat mai înainte de a lua pastilele? Un temperament calm și liniștit va aduce sănătate în trup, pace și liniște în suflet.
Ai nevoie să consumi apa suficientă pentru că in felul acesta sângele si plămânii vor primi mai mult oxigen.
Urmează tratamentul medicilor; dar este bine ca si ei sa stie de efectele bune sau rele ale medicamentelor. La nevoie medicamentele pot fi schimbate cu altele.
Să auzim de vești bune! Sănătate!

| OanaMaria24 explică (pentru anonimg):

Am o infecție mai veche pe plamanul stang, o raceala ce nu a fost tratata mi-au spus..la mine a fost mai grav, ca eu iau tratamentul cel de al doilea..de tss.

| doctorandus a răspuns (pentru anonimg):

Iti spun eu cauza: bacilul Koch.

| anonimg a răspuns (pentru doctorandus):

Este bine ca boala aceasta are vindecare.