| Laurentiiu a întrebat:

Ce medicament îmi recomandați pentru febra si raceala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Bună ziua!
Îți recomand să iei Coldrex MaxGrip unu dimineața pe la 10:00 11:00 și unu seara pe la 21:00 22:00 dar asta este ratamentul simptomatic. Sau e suficient unu seara înainte de culcare. (vezi că vei transpira pentru că acest medicament conține paracetamol, iar acesta este antipiretic).
Și vitamina C. Viroza respiratorie trebuie să-și facă ciclul ei până când va fi eliminat virusul din organism complet.
În rest să consumi lichide, să bei ceaiuri calde, să mănânci bine să te odihnești să dormi bine. Răceala trece cam în 7 zile așa că își spun de pe acum cum stă treaba.
Dacă febra nu trece peste 3 zile, du-te repede la medicul de familie!
Sănătate!

2 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nurofen raceala&gripa sa stii ca e cel mai bun, dar trebuie sa iei cate 2-3 tablete deodata ca e la 200 mg.

| AnaHfDaE a răspuns:

Nurofen; Panadol; Modafen..mai sunt, dar astea le folosesc eu