| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua. Ce părere aveți despre psihoterapeuți? Puteți va rog confirma sau infirma următoarea idee: "psihoterapeutii dau sfaturi pe care aproape oricine le-ar putea da, în care nu cred neapărat și nu te vindeca, doar te fac sa te deschizi și sa comunici cu ei. Pleci cu impresia ca ești vindecat." Dar despre costurile prestatiilor acestora ce părere aveți? Va întreb acestea deoarece ma gândesc sa apelez la unul și as vrea sa știu dacă merita sau e o pierdere scumpa de timp. De asemenea, imi puteti lasa si orice alt idee ori parere despre acest subiect. Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Psihoterapeuții nu sunt pentru dat sfaturi. Dar cu câteva excepții (de exemplu fobii) medicamentele sunt baza, nu psihoterapia.

| existential a răspuns:

Sunt de acord cu ce ai scris. Dau sfaturi care - teoretic - ar trebui sa fie mai bune decat ale celor fara o facultate de psihologie. In practica, au si ei o meserie ca orice om, pe care si-o fac mai bine sau mai prost.
E normal sa ceara bani la schimb, de vreme ce presteaza un serviciu.

| 3824060673 a răspuns:

Tot ce ai nevoie în viață să fii fericit/ă sunt următoarele: o persoană de încredere, o sursă de venit, sănătate și libertate. Să stabilești un echilibru financiar bun, să hrănești tot ce este frumos doar în relația cu persoana de încredere, niciodată în altă parte, să vă plimbați mult și să nu'ți dorești să fii mai bun/ă ca cineva ci ca tine. 24 24 6 317
Rețeta fericirii garantate și eterne.
Succes