| Karen80 a întrebat:

Ma intereseaza raspunsul la urmatoarea intrebare, va rog fara jigniri. Cunoasteti baptisti? Cum sunt ei? Ce parere aveti de ei? Am auzit ca nu fumeaza, nu beau, nu merg in discoteci, sunt mai decenti, seriosi. Dar voi ce stiti de ei? Va intreb pe voi fiindca nu aflu de pe net decat cam ce cred. Daca e cineva baptist sa imi spuna despre ei. Multumesc daca imi raspundeti la subiect.

5 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Se straduiesc ei asupra vietii morale, dar cultul din care fac parte s-a desprins de Biserica Noului Testament, de Preotia crestina si mai ales, de TRANSMITEREAHARULUI sad

Dumnezeu tot O SINGURA BISERICA A LASAT IN URMA SA, a carei unicitate a subliniat-o in mod aproape obsesiv:

- " ...ca s-o înfăţişeze Sieşi, BISERICĂ slăvită, NEAVÂND PATĂ SAU ZBÂRCITURĂ, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."- (Efes. 5, 25-27)
- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28
- "Şi EL ESTE CAPUL trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate." - Coloseni 1, 18

Hristos a legat însăşi mântuirea oamenilor de Biserica pe care a întemeiat-o dar si de PREOTIA CRESTINA. Există zeci şi zeci de versete în acest sens.

| gingergirl1 a răspuns:

Eu sunt baptista si da, ai auzit bine laughing
La noi nu se injura si chestii d'astea.
Daca vrei sa mai vorbim da-mi mesaj.winking
P.s : in legatura cu baiatul, la noi sunt reguli mai sticte, gen : nu ai voie sa te culci cu el ana ala casatorie si ca sa va casatoriti trebuie sa fiti amandoi de aceeasi religie (daca vreti sa va cununati religioswinking
Nu am timp sa iti raspund acum "in totalitate", deci daca vrei poti sa ma intrebi ce ai vrea sa stii despre cultul baptist si etc.

| pet555 a răspuns:

" Ma intereseaza raspunsul la urmatoarea intrebare, va rog fara jigniri. Cunoasteti baptisti? Cum sunt ei? Ce parere aveti de ei? Am auzit ca nu fumeaza, nu beau, nu merg in discoteci, sunt mai decenti, seriosi. Dar voi ce stiti de ei? Va intreb pe voi fiindca nu aflu de pe net decat cam ce cred. Daca e cineva baptist sa imi spuna despre ei. Multumesc daca imi raspundeti la subiect." E adevarat ce ai auzit. Desi sunt si exceptii, dar nu ii putem numi baptisti pe cei care fac asa exceptii. Noi credem ca trebuie sa ai o relatie personala cu Dumnezeu, si astfel nu poti face vreunul din lucrurile de mai sus.

| pet555 a răspuns (pentru pet555):

Ce sa mai spun? Baptistii sunt foarte uniti, la biserica este foarte frumos, sunt multi tineri, cantari frumoase, o atmosfera pe care nu as da-o pe alta pe tot pamantul, dar cel mai important, credinta, relatia personala cu Dumnezeu. Cat despre trecerea la alta credinta, iti spun sa cauti tu adevarul si sa il gasesti, in Biblie, care spune:" Cuvantul Tau este Adevarul".

| Karen80 explică:

Intreb in legatura cu cealalta intrebare a mea, despre o ortodoxa indragostita de un baptist. Credeti ca ar accepta? O fi rau sa iti schimbi cultul daca e tot crestin?