| anonim_4396 a întrebat:

ce sunt analizele si ce face? Baga ace sau taie pielea? Si cat costa, am 18 ani si n-am facut niciodata analize?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Analizele sunt de o gramada de tipuri. Sunt analize de urina (unde trebuie sa faci putina urina intr-un paharel), de scaun (trebuie sa iei putina treaba mare si sa o bagi intr-o eprubeta pe care ti-o dau ei, iti dau si cu ce sa iei scaunul) biopsii, analize de tot felul de "produsi" ai corpului tau: transpiratie, saliva, sperma etc.etc.
Tu cred ca te referi la cea mai utilizata si anume analiza de sange. Pentru asta trebuie ca asistentul/asistenta sa iti recolteze putin sange, de obicei se ia din partea opusa cotului (plica cotului). Ca sa iti recolteze se foloseste un instrument numit holder. In principiu e un ac care trebuie bagat intr-o vena si pe partea cealalta sa ataseaza o serie de eprubete in care o sa curga o anumita cantitate de sange. Daca ti-e frica de durere, sa stii ca doare la fel ca o ciupitura modesta. Doare mult mai putin decat atunci cand te lovesti si iti curge sange de undeva, iar durerea dureaza doar 2 secunde.

| justanotheruser99 a răspuns:

laughing analizele sunt un fel de teste pe care doctorii te pun sa le faci cu scopul de a vedea cantitatea de colesterol, glucide, PH-ul, proteine, calciu, leucocite, etc pe care o ai in sange. Stai calm nu te descompun. De obicei din brat îți iau puțin sânge, din care mai apoi îți vor arata nivelului de glucide, lipide, vitamine, calciu, etc. pe care il ai. Asta in cazul in care e vorba despre analize de sânge, pentru ca mai exista analize de mai multe tipuri.
Deci nu ai de ce sa îți fie frică, îți iau doar puțin sânge intr-un recipient cu ajutorul unui fel de seringa happy uite ai o poza aici, nu stiu cum sa ți-o descriu. Cam atât e de zis despre analize...
https://encrypted-tbn2.gstatic.com/......ps?/images

Răspuns utilizator avertizat