| anonim_4396 a întrebat:

Cum aflu daca am hepatita?
Prin ce fel de procedura,cumva prin analize?
Daca da, cam cat costa analizele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ti se ia sange. Nu cred ca au un pret prea mare. 30-40 lei daca nu chiar mai putin. Suna la policlinicile din localitatea ta sau cel mai apropiat oras si afli. Nu te mananca nimeni!

| Vinsieu a răspuns:

Numai prin analize. Nu stiu cit costa, dar depinde si de laborator. Daca primesti o trimitere de la medicul de familie le poti face gratuit.

| Stof a răspuns:

Se face analiza sangelui! Cred ca este 60lei sau ceva de genul!
Uite niste simptome!
-Starea inexplicabila de oboseala;
-Somnolenta exagerata;
-Variatii ale poftei de mancare;
-Coloratia galbena a tegumentelor si mucoaselor (de exemplu mucoasa ochilor, mucoasa orala, limba etc.);
-Senzatie de presiune in partea dreapta, sub coaste;
-Stare de greata si chiar voma, simptome destul de rare, de obicei apar la inceputul unei boli de ficat;
-Sangerarea gingiilor, sangerari nazale (epistaxis) – in cazul hepatitelor cronice;
-Umflarea abdomenului (poate fi ascita);
-Constipatie cronica, cu balonare asociata;
Senzatie de acru sau de amar in gura;
-Limba uscata;
-Pigmentare in zona dreapta a abdomenului;
-Uneori usoare stari febrile;
Dar cel mai important, du-te la medic!