| eusuntbaiatuldiz a întrebat:

Bună ziua! Cei care v-ați operat de frenoplastie la penis ați făcut o intr-un spital de stat sau privat? cat v a costat și a fost dureros?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Trixt3r a răspuns:

Gasesti ceva informatii aici : https://syromed.ro/......unctional/

Pe scurt, nu-i ceva dureros, mai ales daca-i facuta cu laser.

| campbell0086 a răspuns:

Bună ziua,

Vreau întâi să vă răspund dvs. la intrebare și apoi voi da mai multe detalii.

Ieri am avut operația de frenoplastie și am făcut-o la stat, dureros a fost un pic (nimic grav) când am fost injectat cu anestezia locală, în rest nu am avut deloc durere, nu in timpul procedurii și nici după.

Voi oferi mai multe detalii și pentru alții care vor citi acest mesaj. Încerc să răspund la eventualele întrebări.

Eu am avut frenul parțial rupt, am fost la consult la urolog la începutul lunii ianuarie 2023 (a costat 190lei) unde mi s-a propus frenoplastia.

Eu sunt din Timișoara si am fost la domnul doctor Silviu Lațcu în privat la Policlinica Complemed pe strada Carei 9a. Dacă vă uitați pe review-uri de pe google maps, nu sunt tocmai grozave, dar nici nu scrie exact la ce doctor urolog au fost, că lucrează mai multi acolo.
Eu am fost și sunt foarte mulțumit de doctor Lațcu.

Pentru cei din Timișoara... Căutați numele lui pe google și o să îl găsiți.
El lucrează și în privat (am menționat mai sus) și la spitalul județean.

Dl. doctor Lațcu mi-a propus ori la privat, ori la stat.
La privat ar fi fost 1500 lei, m-ar fi programat mai repede, iar aprox 20 minute după procedura aș fi putut pleca acasă.

Am optat pentru optiunea la stat.
Am fost cu foaia de consult la doctorul de familie unde am cerut o trimitere.

Dl. doctor Lațcu mi-a propus ziua de 25 ianuarie să vin la policlinica județean la ora 8 dimineața în camera 11 (atenție că policlinica are alta intrare, cum te uiți la intrarea principală, in stanga)

Am intrat în camera, am predat trimiterea si buletinul, apoi am așteptat in coridor până o doamnă a ieșit cu trimiterea și buletinul și mi-a spus să merg la biroul de internări (întrebați doamna unde este biroul și vă va spune)
La biroul de internări vă trebuie si cardul de sănătate neapărat!

După biroul de internări am mers la etajul 5 la urologie.
Normal ar trebui să vă asigneze un salon, doamna de la camera 11, însă nu a făcut-o, nu stiu de ce.
Ajuns la etajul 5 am mers la camera de asistente și o doamnă mi-a asignat salonul.

Am așteptat in salon, mi s-a făcut ecografie, mi s-a luat sânge și la ora 13:45 a venit un domn să mă ducă in sala de operatie. La 14:45 am fost din nou in salon si la ora 17 am putut să plec acasă.

Operația în sine a fost foarte scurtă (sub 20 de min) cu anestezie locală. Cum am scris și mai sus doar injecția cu anestezia a durut un pic, in rest nu am avut deloc dureri.

Dacă mai aveți întrebări, scrieți și o să încerc să răspund când pot.

O zi bună și sănătate multă tuturor!