| laudima22 a întrebat:

Bună ziua, cum scăpăm de "viciuri"
Adică vezi că nu îți fac bine și tot le repeți. Viciuri, obiceiuri, ticuri, fixuri, gânduri, amintiri, etc. Cum putem scăpa de aceste lucruri dăunătoare pentru noi și cei apropiați din Familie! Încerci odată un lucru, și tu vezi că acel lucru îți face rău de ce nu îl poți stăpâni, de ce nu îl lași deoparte, de ce îl continui sa îl faci. Ce e la mijloc, ce se întâmplă! De ce nu ai accea ambiție, "eu pot sa fac asta și gata" de ce nu se întâmplă așa. De multe ori mi-am zis, "mă gata nu mai fac de azi treaba"X" și mâine e la fel, adică practic tot repet la nesfârșit, care dăunează și nu mă simt eu ok cu mine însumi, nici fizic, nici psihic, și nici mental. Cum pui odată "STOP" ✋ la toate acestea lucuri care dăunează sănătății omului. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Este foarte greu sa scapi de un tic sau de un viciu, insa ele sunt lucruri diferite, tic-uri nu am
o sa iti spun insa de viciul meu
am avut doua fumatul si cafeaua, de fumat m-am lasat dupa multe incercari, mi-a fost destul de greu, as spune ca poti renunta la un viciu de tip "drog" doar cu foarte multa ambitie si cu multa perseverenţă
in ceea ce priveste ticurile, ele sunt de mai multe feluri :motorii, verbale, comportamentale (precum rosul obsesiv al unghiilor) etc, unele dintre ele se pot "repara" doar cu ajutorul unui medic specialist

| sierra1 a răspuns:

"Bună ziua, cum scăpăm de "viciuri" Adică vezi că nu îți fac bine și tot le repeți"

păi apelezi la o chestie de-i zice VOINȚĂ

| Frank51 a răspuns:

Unii sunt ambițioși, motivați, disciplinați, alții nu sunt. Legea naturii: diversitate.

| Lupică27 a răspuns:

Imi place vinu sec, imi place sa petrec, la bautura sa ma-ntrec, sunt ciumeg.

| LisaJulie a răspuns:

Poate trebuie sa îți reînnoiești personalitatea, sa te uiți dimineața în oglinda și sa spui ca de azi îmi schimb personalitatea și atunci poate vor dispărea și viciile!

| Teajut123SMR1 a răspuns:

Eu dupa o lupta de 15 ani m-am lasat de tigari cu greu dar trebuie sa spui stop si sa te lasi pe bune de fiecare data cand iti propui scuze dar acum ma duc repede ca am lasat-o aprinsa se fumeaza singura e pacat de ea