| anonim_4396 a întrebat:

cunoaste cineva un tratament pentru ovar polichistic, va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cei mai multi ginecologi recomanda anticonceptionale cu mult estrogen, tip Diane 35. Sunt eficiente in cam 75% din cazuri, producand disparitia chisturilor definitiva la multe femei.
Exista acum un nou tratament, revolutionar, care utilizeaza antidiabetice orale (de tip Metformin). Nu toti ginecologii in cunosc si il aplica, dar se pare ca are rezultate foarte bune, mai ales in tratarea infertilitatii. Se da numai dupa excluderea ltor cauze de infertilitate si numai sub supraveghere atenta, dar se considera ca peste 80% din femeile care au urmat acest tratament, asociat cu exercitiu fizic si dieta corespunzatoare, au reusit sa isi regleze menstruatiile. Asupra ovulatiei are, la aceste femei, efecte mai une decat stimulatoarele de ovulatie.

Abh
| Abh a răspuns:

Tratamentul pentru ovar polichistic se indica de catre medicul ginecolog, nu de catre userii TPU. E tratament hormonal care necesita controale ecografice.

| unicka a răspuns:

Clomifenul am auzit ca da rezultate mai bune decat metforminul pentru tratarea ovarelor polichistice. Te sfatuiesc sa mergi la medic si sa urmezi tratament prescris de el am si eu aceeasi problema sincer am incercat mai multe dar nu a mers, incearca un tratament naturist. Sanatate

| verona333 a răspuns:

Tratamentul ti-l poate da numai un medic mai ales in cazul unui chist, caci acestia se pot absorbi nu la oricine, fiecare organism reactioneaza diferit de aceea tratamentul e specific. Sanatate