| 1985 a întrebat:

Stie cineva un tratament naturist eficient pentru ovar polichistic? va rog sa ma ajutati ca de medicamente m-am saturat si mare lucru nu am rezolvat cu ele. dupa 6 luni de tratament cu diane 35 mi-a disparut chistul dar dupa putin timp de la intreruperea tratamentului a reaparut...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Cred ca este necesar sa asculti sfatul medicului ginicolog. Iti spun din experienta proprie si eu, cu ani in urma, am avut chisturi ovariene si o perioada de timp (cca 6 luni) m-am tratat cu antibiotice si am prelungit timpul de fapt pentru ca, am ajuns tot la operatie, cand un ovar mi-a fost scos, iar cel de al doilea rezecat, de un chist de marimea unui smbure de pruna. Problema este de fapt varsta pe care o ai tu in prezent. Daca esti o femeie tanara, sub 40 de ani, trebuie sa faci tratamentul indicat, pentru a stopa cresterea chisturilor, pentru a prelungi timpul de pana la operatie, pentru a nu intra in menopauza chirurgicala, care iti poate aduce unele neplaceri.
Trebuie sa asculti sfaturile mai multor specialisti, pentru a vedea ce optiuni ai, insa nu cred ca poti sa inlaturi eventualitatea unei operatii cu tratamente naturiste. Am auzit ca, in prezent, sa gasesc produse Ganoderma, facute dintr-o ciuperca din Asia, ce ar putea avea efecte si in bolile tumorale. Trebuie sa te interesezi daca in orasul tau sunt asemenea distribuitori, pentru ca aceste produse nu se gasesc inca in magazine. Am cunostinta de bolnavi care se trateaza cu niste capsule Ganoderma si spuns ca se simt bine si ca marimea tumorilor scade. Trebuie sa stii ca si chisturile sunt de fapt tumori de natura benigna si ele sunt cauzate de anumite dereglari in functionarea organismului, dar inca n-au fost gasite cauzele pentru care unele persoane fac asemenea tumori iar altele nu.
Trebuie sa fii tare, sa ai curajul necesar si sa faci ceace este mai bine pentru viata si sanatatea ta. Nu este usor drumul dar, este absolut important sa-l strabati, decat sa existe temerea ca ce complicatii o sa mai apara daca nu iei nici o masura pentru a te face bine.
Trebuie de asemenea sa stii ca, exista o perioada in care aceste chisturi stagneaza ca apoi ele sa creasca foarte repede. La mine chistul ajunsese de marimea unei portocale si era foarte periculos, in cazul in care s-ar fi spart, fiind de natura seroasa, continutul acestuia putea invada abdomenul si as fi putut face o septicemie, care mi-ar fi fost fatala. Acum sunt bine, dupa cca 2o de ani si cred ca am luat o decizie buna de a ma opera.
Eu iti doresc sa te faci bine si sa nu-ti fie frica, situatia nu este asa de grava cum iti imaginezi. Curaj si sa auzim de bine.

6 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Incearca cu spirulina, ulei de catina cu miere de albine, sau gemoderivati de coacaze negre si de afine.Sindromul nu poate fi inlaturat, dar poti avea o viata destul de sanatoasa cu respectarea tratamentelor medicale si schimbarile stilului de viata.Sau se mai poate folosi Ultrogestan(acesta corecteaza dezechilibrul hormonal si reduce simptomatologia asociata.

Bula
| Bula a răspuns:

Este necesara o investigatie mai ampla!
Trebuie gasita CAUZA, altfel degeaba tratezi doar efectul!

| mioara a răspuns:

Calivita international este rezolvarea

| cely a răspuns:

Ceai de cretisoara, coada soricelului, tinctura de zmeur, argila, sau gel aloe vera. Eu nu stiu ce mi+a fost de folos, caci intr+o iarn le+am luat pe toate astea si am scapat. Doamne ajuta!

| gabriellas a răspuns:

Exista la produse naturiste Carpicon S (supozitoare). Sunt indicate inclusiv pentru chisturi ovariene. Mai multe pe http://www.ultraviolet.ro/......t-naturist

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am aceiasi problema si ma tratez cu capsule de onagra si unha de gato daca vrei pot sa te ajut pentru ca sunt distribuitor de aceste medicamente naturiste poti sa ma contactezi la n.bradatan@yahoo.com