| cnot a întrebat:

daca bubiţele de la varicela au prins crusta (este a 12a zi de varicela) pot face dus sau trebuie sa cada crustele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Sindbad a răspuns:

Mai ai rabdare cateva zile sa cada crustele. Eu am stat (imputit) aproape trei saptamani. Exista riscul daca te speli sa ramai cu semne.

Bula
| Bula a răspuns:

Nu te spala si nu te scarpina pana ce nu cad toate crustele + inca 3 zile, altfel pot ramane semne pe viata!

Mai mult, timp de 7-10 zile dupa caderea crustelor poti infecta alte persoane care n-au trecut prin varicela, deci evita contactul cu mai multe persoane, mai ales cu cei care nu au avut inca varicela!