| RobertPasca a întrebat:

daca doctorul de familie mi-a facut o programare la urolog pentru o consultatie. Dupa consultatie pot sa aleg sa imi fac operatia la stat sau la privat? Sau cum ii procesul? Pt ca doctorul meu de famile mi-a facut o programare pentru consultatie la un urolog si nu stiu exact daca ii la privat sau la stat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Poți sa alegi sa te operezi unde vrei, dar dacă e la stat și ești asigurata nu platesti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bineinteles ca poti sa alegi unde sa fii operat

| RobertPasca explică (pentru suntserios):

Ma refee, medicul de familie nu m-a trimis direct la un urolog care ii la privat fara sa stiu ca ii la privat

| iulian1302 a răspuns:

Buna. Exista si medici privati care au contract cu casa de asigurari si poti beneficia de consult gratuit la acesti medici (doar daca au contract cu casa altfel vei plati consultatia cu toate ca ai bilet de trimitere). Daca alegi sa mergi pentru consult la un medic de stat atunci cu siguranta nu vei plati consultatia atata timp cat ai bilet de trimitere. In privinta operatiei, poti sa o faci unde vrei tu - fie la privat (vei plati costurile aferente operatiei+cazarea in spital si toate celelalte costuri care mai exista), fie la stat (te vor interna in spital si nu vei achita nimic). Conculzie: biletul de trimitere este valabil la medicii privati doar daca acestia din urma au contract cu casa de asigurari.

| RobertPasca explică (pentru iulian1302):

Buna ziua, la mine in oras nu este urolog. Asa doamna mi-a dat 2 optiunu, sa ma duc la Bistrita cu bilet de trimitere si sa imi faca consultatia gratis, sau sa astept in fiecare miercure cand acel doctor vine la noi in oras si sa platesc consultatia(80 lei). Am ales sa o fac la mine in oras, pentru ca si daca ma duc in Bistritra, trebuie sa dau bani pe tren, taxi(nu cunosc bine orasul) etc. In fine, sa zicem ca imi face consultatia. Dupa aia unde trebuie sa ma duc ca sa imi faca operatia la stat? (Deoarece la privat operatia ii foarte scumpa)

| iulian1302 a răspuns (pentru RobertPasca):

Toate detaliile privind operatia le vei obtine de la medicul care te va consulta. Poate nici nu va fi nevoie de operatie. De unde ai tras concluzia ca ai nevoie de operatie? Ce simptome ai?