| Privatt212121 a întrebat:

Buna ziua!
Daca suspectez ca am un ganglion limfatic inflamat, mai exact in zona inghinala la ce doctor specialist ar trebui sa ma prezint pentru un control?
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BlackOath a răspuns:

Poti sa mergi la medicul de familie si iti face el o trimitere in functie de ceea ce ii explici.

10 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Intai mergi la medicul de familie sa-ti dea trimitere si iti spune el unde trebuie sa mergi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Endocrinologie si poate si ginecologul daca spui ca este in zona inghinala.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce sa caute la ginecologie, daca e baiat. Dar nici ca fata nu are ce cauta acolo. Tu nici macar atat nu stii cu ce se ocupa ginecologia si mai dai sfaturi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Cum ti-ai dat seama ca e baiat? Ca eu n-am vazut sa mentioneze nimic despre asta.
"Dar nici ca fata nu are ce cauta acolo". Zau? Tu nu cred ca stii ce inseamna ginecologie sau nu ai fost vreodata la ginecolog...
A spus zona inghinala. Stii macar ce inseamna zona inghinala?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, n-am fost niciodata la ginecolog, deoarece ginecologul se ocupa cu zona pizdara, nu cu cea inghinala. Iar eu sunt barbat. Te opereaza ginecologul de herneia inghinala? Ca sa-ti dau un exemplu. La cunostintele tale de anatomie (nu medicale) nu mai are rost sa port discutii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Canta la alta masa si nu mai face pe desteptul ca am mai vazut din astia ca tine.
Bine ca n-ai fost la ginecolog, si asa nu cred avea ce sa iti verifice in mod special pentru ca nu cred ca ai, daca intelegi ce vreau sa spun.
Pentru incultura ta generala inghinal este tot ce ai intre craci, dar banuiesc ca nu ai deschis un dex in viata ta.
Un ginecolog se ocupa de orice in zona inghinala plus organe genitale masculine si feminine. Daca ai probleme ca barbat inseamna ca nu mergi la ginecolog ca acolo merg doar femeile? Riscul tau, trateaza-te acasa singur.
"Te opereaza ginecologul de herneia inghinala?", poate hernie, de herneia n-am auzit. Cine a zis ceva de hernie inghinala sau de operatie? Hello Romania!
Vorbeam de ganglioni parca. Sigur, hernia inghinala poate fi un factor care influenteaza inflamarea ganglionilor limfatici, dar sa nu ne pripim ca nu stim ce are domnul/doamna, doar suspecteaza ceva si de asta i-am sugerat endocrinologia in primul rand si ginecolog in al doilea rand, poate nu are nimic ca asa sunt oamenii, mai intai ne panicam si apoi rationam si vedem totul e in regula.
Eu zic ca iti ajunge.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu chiar nu intelegi ce citesti, dar nici gandire logica nu ai. Eu am dat exemplul pentru a defini zona inghinala. Nu pentru gangloni.
Pai sigur nu are ce sa consulte un ginecolog la barbat. Hai, ca esti dus cu pluta. Da si tu o cautare si vezi ce este ginecologia: "Ginecologia este ramura medicinei care se ocupă cu fiziologia și tratarea afecțiunilor aparatului genital feminin." Deci nu a celor masculine si nici a zonei inghinale. Sau crezi ca daca este ginecolog nu se ocupa numai de ginecologie, ci si de urologie etc.
Asa ca iti recomand sa te documentezi inainte de a asterne "desteptaciunea" aici. Cat priveste de greseala cu hernie - e datorata scrierii, nu nestiintei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu tu spuneai mai sus ca nici ca femeie nu are ce cauta la ginecolog, hai mai du-te ca te contrazici si singur, nu trebuie sa fac eu nimic laughing
De multe ori ginecologul este si urolog pentru ca sunt discipline conexe de asta am spus.
Stiu ca la barbati te duci la urologie stai chill.
Toti suntem parerologi aici nu specialisti asa ca scuteste-ma cu inteligenta ta artificiala.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa-i spui lui maica-ta si lui taica-ti sa te scuteasca, needucat-o. Da, am spus ca nici femeia nu trebuie sa mearga la ginecologie, deoarece este problema de internist sau chirurgie.
Cand am zis de urologie ma refeream la barbati. Dar daca ai mintea in colturi in capul tau rotund, nu am ce sa-ti fac.
Unde este logica acestei fraze: "Stiu ca la barbati te duci la urologie stai chill."
Nu-mi mai scrie, ca nu vreau sa-ti mai citesc idioteniile. Altfel te blochez.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Incepi sa devi impertinent, eu no sa ma cobor la nivelul tau facand aluzie la familie sau sex asa ca mai bine iti masori cuvintele alea inteligente.
Logica este pentru cei ce vor sa inteleaga, tu doar te faci ca intelegi.
O sa iti scriu in continuare pentru ca pot.
Esti liber sa ma blochezi, asa dai dovada de lasitate, hai fugi repede.