| anonim_4396 a întrebat:

Salut, de 2 zile am in partea inghinala stanga un ganglion limfatic umflat, e tare si dureros iar pielea s-a innrosit un pic acolo. Este motiv de ingrijorare cumva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Floridori a răspuns:

Buna!
Adenopatia inghinala este doar un efect/un simptom a diversi factori etiologici.
Tu trebuie sa depistezi si sa tratezi afectiunea care a cauzat inflamarea ganglionului.
Este motiv de ingrijorare? Da, pentru ca, in primul rand nu stii cat de grava este problema care l-a cauzat si in al doilea rand, la baza stau probleme destul de grave, care pot evolua intr-un mod neplacut daca nu sunt tratate.
Cauzele pot fi diverse: infectii virale, bacteriene, parazitare sau fungice, BTS, limfadenopatie, hernie inghinala, tumori sau limfoame maligne, limfadenita inghinala.
Asa ca, in locul tau as fugi la medic!
Multa sanatate!