| AndreeaVoichita a întrebat:

De 2 luni ma lupt cu o alergie sau iritatie pe fata, nici nu stiu cum sa o numesc. Ma mananca pielea pe obraji foarte tare si imi apar pete rosii. Am fost la dermatolog si mi-a recomandat Advantan Milk, dar cred ca mi-a facut mai rau, impreuna cu o crema hidratanta Toleriane de la La Roche-Posay.
Pana sa apara aceasta problema foloseam gama de produse de la Kiehl's cu crema hidratanta de zi si ulei reparator noaptea. Am renuntat complet la ele crezand ca acestea sunt problema. Am renuntat la fondul de ten sau orice alte produse de beauty. Am incercat o gramada de produse pe baza de apa termala de la Vichy si Avene. Pielea acum imi este super uscata si in continuare iritata. Daca incerc sa-mi pun fond de ten efectiv mi se cojeste de pe fata sad
Acum folosesc de la The Ordinary acid hialuronic cu vitamina B5 si de la Bioderma Atoderm Intensive Balm.
In speranta ca ma puteti ajuta cu un sfat, va multumesc anticipat!

Toate cele bune,
Andreea

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| InteractiV a răspuns:

Buna Andreea, iti recomand sa incerci un alt medic dermatolog si sa incetezi sa mai incerci toate produsele pe rand. Se pare ca problema ta s-a agravat datorita "testelor" cu nenumarate produse si a cedat. Mergi la un doctor dermatolog mai priceput si foloseste doar acel produs pe care el ti-l recomanda. Rezultatele nu pot aparea peste noapte, efectul poate fi mai de durata, trebuie doar sa ai rabdare si sa te tii de prescriptie. Mult succes si o zi frumoasa.

1 răspuns:
| WhiteLife a răspuns:

Bună! Poți încerca să mergi și la medicul alergolog, sa îți facă o serie de teste și să vezi daca e o simpla iritație sau o alergie. Numai dacă știi cauza vei putea sa o tratezi cum trebuie happy