Întrebare recomandată | ramonicagabriela99 a întrebat:

Am 13 ani, iar aseara am ajuns la urgenta cu stari de voma, ameteli, stare de lesin si dureri ingrozitoare de spate. Mi s-a recoltat un sumar de urina (unde a iesit ca am o infectie urinara la vezica ) si mi s-a facut un ecograf la rinichi unde a iesit ca am 3 pietre in rinichiul stang si 4 in cel drept ). Mi s-au facut calmante, iar acum sunt acasa.Maine ma voi duce la un spital particular pentru mai multe analize....As vrea sa stiu ce complicatii ar putea surveni la ce am eu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai pietre la rinichi si o infectie urinara. Infectia se va vindeca, dar trebuie sa faci ceva cu pietrele. In functie de dimensiunea lor, vei primi un tratatament medicamentos care sa te ajute sa le elimini sau vor fi sfaramate ca sa le elimini mai usor sau vei face o operatie de eliminare a lor. Daca le lasi pe loc, vei face infectii repetate care incet incet vor ajunge la rinichi.

| EmaS a răspuns:

Stai linistita ca nu ai nimic grav.Este vorba de o raceala si cu tratamentul prescris de medic o sa te faci bine.Sanatate!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În primul rând, cred că a fost o conjunctură neplăcută a mai multe evenimente - NU toate simptomele enumerate se datorează pietrelor la rinichi.

Durerile de spate/rinichi se datorează acelor pietre, iar din acestă cauză poţi să ai ( ca efect secundar ) unele ameţeli sau stare de leşin; dar starea de vomă NU cred că are vreo legătură cu acele diagnostice.

Apoi, infecţia urinară se poate datora ( poate fi generată ) de acele pietre la rinichi. Această infecţie va trece dacă iei un tratament corespunzător/corect.

În privinţa pietrelor de la rinichi, aici situaţia este mai GRAVĂ : aşa cum spunea şi Brigaela, ele TREBUIE eliminate, altfel poţi avea mari probleme de sănătate ( poţi face crize foarte grave ).

În funcţie de dimensiunile acelor pietre se poate face tratament medicamentos ( asociat cu diverse ceaiuri ), sau ultrasunete, ori chiar operaţie - pentru eliminarea acelor pietre.

Toate cele bune şi multă sănătate.