| maria00333 a întrebat:

De aproximativ doi ani mă doare spatele în zona lombară care mi se duce în sus pe coloană și mă doare atât de rău încât mi se blochează spatele și nu mai pot să mă mișc, să respir (în cazuri rare) și plâng de durere...Nu am avut nici un accident la spate,adică nu m-am lovit niciodată,și nu am mai avut probleme cu spatele în trecut. Asta a apărut din senin, nu știu din ce cauză...Nu am luat nici un tratament încă.Ce să fac? Aș vrea să aud și părerea voastră.(P.S. Am 16 ani). Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate fi genetic sau de la sedentarism mergi la un neurolog si vezi ce ai daca durerea pleaca spre picior poate fi lombosciatica hiperalgica asa am eu sau hernie de disc poate fi de fapt orice du-te urgent la medic nu mai sta pana nu coboara durerea spre picior.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mare prostie ai facut ca ai stat 2 ani degeaba

| Ralena a răspuns:

Fie ca e o hernie de disc, o simpla discopatie sau o scolioza, oricare se poate vindeca foarte usor cu exercitii de mobilitate si intarirea musculaturii prin intinderi pe zona respectiva. Nu trebuie sa suporti durerea. Cu un simplu film nu se pot identifica discopatiile, doar dislocari de discuri, scolioze, cifoze, lordoze. Prin urmare probabil ti se va recomanda un rmn, Dupa rezultat, te sfatuiesc, cu rezultatul in mana, sa cauti singur un fiziokinetoterapeut. Ortopedul nu iti va recomanda. Iti va da o procedura de 2 saptamani care nu te ajuta cu nimic si cateva injectii cu corticosteroizi care o sa iti camufleze durerea o perioada. In cazul in care nu gasesti un fiziokinetoterapeut, odata ce ai disgnostic, cauta pe Youtube canale de kineto si exercitii specific pentru problema ta.