| Jerk a întrebat:

De cand eram mai mic aveam obiceiul sa scrasnesc din masele noaptea in somn (bruxism nocturn), insa pana acum cateva saptamani nu am simtit ca acest obicei ar avea vreo reactie asupra danturii mele. Prietena mea imi spunea de fiecare data cand dormea la mine ca o trezesc din somn cu scrasnitul din dinti. Acum cateva saptamani a inceput sa ma doara mandibula pe partea stanga. A inceput ca o durere usoara, greu sesizabila, insa acum ma doare destul de tare, dureri la nivelul urechii, muschiului maxilarului si migrene. Pana acum cateva zile nu imi puteam explica de ce muschiul maxilarului de pe partea stanga este mai dezvoltat si mai puternic ca cel de pe partea dreapta, insa acum am realizat ca este din cauza bruxismului. Muschiul maxilarului este mai tot timpul inclestat/incordat, este o tensiune permanenta. Va rog, daca aveti remedii/tratamente sau idei cu legatura la ce as putea face macar sa atenuez aceasta afectiune daca nu chiar sa o elimin, postati cunostintele voastre in cauza. Devine insuportabil.
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alex_9631 a răspuns:

Du-te la medicul de familie prima data,el te va trimite,cel mai probabil la doi medici.
Scransitul din dinti, iti strica smaltul; smaltul este invelisul de deasupra dintilor, ce te protejeaza de bacterii, de bauturile fierbintzi sau reci, indata ce simti recele la dinti sau fierbintele, inseamna ca smaltul e epuizat sau inexistent. Daca ai carii de asemea smaltul este inexistent. Trebuie neaparat sa te prezinti la medicul stomatolog pentru aceste cauze. Tot medicul stomatolog,iti poate recomanda o proteza, siliconata daca nu ma insel (e transparenta, siliconata sau plasticata) ce se aplica pe dinti, si nu iti mai poti "scransi" din dinti, in sensul ca nu se va mai auzi, si nu vei mai avea contact direct, desigur trebuie sa ai grija ca nu va tine o viata acest material, pana la urma se va uza in cazul in care "scransesti" atat din dinti. Din aceasta cauza se recomanda folosirea acestei proteze, pentru ca te poate dezobisnui de la acest lucru.
Iti doresc mult Succes

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mergi la medic.

| deeeeeebora a răspuns:

Chiar ieri a fost la ce se intampla doctore aceasta problema si era un sfat:ca sa rontai un morcov, ceva inainte de culcare, ca maxilarul sa se oboseasca
GBU!

| Anca a răspuns:

@Cronki, se numeste bruxism, nu braxism!

Lichid amniotic inseamna lichidul care inconjoara fatul nenascut!

Tu realizezi ce aberatii vorbesti draga?!

Bruxismul se vindeca prin relaxare. E o afectiune cauzata de stres.
Cauta un medic homeopat!

| Cronki a răspuns:

Se numeste braxism. Apare dupa inghitirea lichidului amniotic sau traume cerebrale, lovituri la nivelul lobilor occipitali sau parietali. Nu exista tratament si se accentueaza cand esti stresat. Ai putea folosi pastile cu extracte din plante calmante, nu recomand neuroleptice. Ca sa protejezi dintii ai putea folosi o gutiera. Te salut!
http://ro.wikipedia.org/wiki/Bruxism
@Anca, mersi pentru observatie, bruxism se cheama!

| Blazer a răspuns:

Cea mai buna simpla si usoara metoda este sa-ti cumperi o proteza dentara cum folosesc boxeoris a nu isi ciobeasca dintii sau sparga, cred ca se gaseste la magazine cu articole sportive gen decathlon, si seara inainte sa te culci o bagi in gura (proteza) faci asta timp de 1 luna si o sa vezi ca iti trece ticul tau!

| Jerk explică:

@Alex si @Anca multumesc pentru raspunsuri.