| Elf_6325 a întrebat:

eu am bruxism (adica imi scrasnesc dintii in timpul somiynului, inconstient). din cauza bruxismului imi pocneste maxilarul cand deschis gura. am fost la un medic ortodont si mi-a dat o gutiera pe care sa o port noaptea. problema e ca acea gutiera ma strange foarte tare si parca imi amorteste toata gura. asa trebuie sau trebuie sa fie lejera, aproape nici sa nu o simt? multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| BIS99 a răspuns:

Trebuie să ţi-o amorţească, doar atunci când simţi asta înseamnă că nu o să-ţi mai scrâşnească dinţii în timpul somnuluiwinking