| Katen a întrebat:

De cateva zile ma tot roade un lucru, anume, Ce grupa de sange am.
Cum mai exact pot sa o aflu?

Sau cum se procedeaza, ma duc pur si simplu la spital si strig pe acolo in gura mare ca vreau sa-mi stiu grupa de sange?
Imi trebuie trimitere de la medicul de familie sau ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Cel mai usor e sa te duci la un laborator de analize medicale si sa te programezi pentru a-ti afla grupa de sange.Adica sa faci analiza asta ca sa afli grupa de sange.Din cate stiu e pana in 10 lei. Daca vrei sa nu dai bani poti sa te duci la un spital dar te programeaza in functie de nr.de pacienti..programarile celelalte etc.Dar la un laborator poti sa te duci azi si sa iti afli grupa imediat, in 1-2 zile.Sincer si eu am sa ma duc, ca nu imi stiu deloc grupa de sange..Sanatate

| Katen explică (pentru AvalohAlyn):

Well, multam fain ^^

4 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Si daca o faci cu bani, nu cred ca iti trebuie trimitere de la medicul de familie.Ti-am zis, e pana in 10 lei analiza asta.

| spiridus25 a răspuns:

Grupele de sange sunt transmise genetic, fiecare individ mostenind cate o gena de la fiecare parinte. Pentru cei care isi cunosc deja grupa de sange, exista un mod foarte simplu de a-si verifica paternitatea. Dintr-o combinatie intre parinti cu aceeasi grupa B, copiii pot avea grupa sanguina B sau 0. Din parinti cu grupa AB pot rezulta copii cu grupele A, AB sau B, iar din parinti cu grupa A si B, copiii pot avea toate grupele posibile, adica A, B, 0 sau AB. Din combinatia de grupe AB si 0, copilul nu are cum sa aiba grupa 0, ci doar A sau B. Totodata, din parinti cu B si 0, pot iesi copii cu B si 0, dar niciodata cu grupa A. La fel si in cazul parintilor cu grupele A si 0, copiii nu pot avea decat A sau 0, niciodata B. Hematologii spun ca parintii cu grupa 0 nu pot da nastere decat unui copil cu aceeasi grupa 0. I ar din parinti cu grupa A, copiii pot avea atat grupa de sange A, cat si 0.
http://www.viata-libera.ro/......e-sanatate
http://www.scientia.ro/......i-tau.html
http://www.sfatulmedicului.ro/......tatea_6021
Poti fie sa cauti in certificatul de nastere, fie poti sa intrebi de parinti daca au arhive cu grupa ta sanguina - See more at: http://cumfacsa.ro/......anguina-ai

| Katen explică (pentru spiridus25):

Chiar nu am auzit de google, daca doream citate de pe net nu mai postam aici...