| anonim_4396 a întrebat:

Deci... Sunt adolescent și am probleme mari cu anxietatea, furia și atacurile de panica. Și am nevoie de psihoterapeut. Pana sa aflu chestiile astea, eu am crezut, din cauza atacurilor de panica, ca am ceva la inima. Și am fost la spital. După câteva zile, medicul care m-a tratat mi-a spus ca trebuie sa fac psihoterapie și atât. Nimic mai mult. Nu m-a ajutat cu niciun sfat sau ceva idei unde as putea face psihoterapie. Problema este ca ședințele de psihoterapie sunt cu bani, iar eu nu am atâția bani. Am auzit ca ședințele îmi pot fi decontate de către Casa de Asigurări și nu stiu ce sau ca pot sa merg la medicul de familie sa îmi dea o trimitere și nu stiu ce. As dori și eu ajutor. Vreau sa îmi spuneti și mie dacă pot sa fac psihoterapie gratis și unde pot sa fac sau cum. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Poti sa urmezi tratament psihiatric gratuit. Cere i medicului tau de familie o trimitere către psihiatrie pediatrica.

1 răspuns:
| hamate a răspuns:

Incearca sa cauti persoane ca tine si sa va ajutati reciproc sa treceti peste aceasta angoasa. Ca asigurat stiu ca beneficiezi de : consultatie/consiliere psihiatrica, evaluare/consiliere psihologica si retete compensante. Eu zic ca cel mai bine este sa te interesezi tu, vorbeste cu doctorul tau de familie si vezi ce iti spune.