| Silyca a întrebat:

de ceva timp ma confrunt cu o poroblema care imi face viata amara.ma confrunt cu stari pe care o sa incerc sa le descriu desii imi este greu.pur si simplu sufar de asa zisa oboseala cronica.si parca tot timpul sunt obosit...si as dormii mereu prezint cefalee desii de 2-3 saptamani dorm foarte devreme (11-8),parca intr-un fel (sitiu ca suna ciudat) nu mai percep realitatea, parca nu mai pot sa realizez sa constientizez cu adevarat...parca am dificultati in gandire, nu-mi mai simt corpul ca fiind al meu.parca altcineva mi-ar misca mainile, picioarele parca altcineva mi-ar controla miscarile.si vorbele.deoarece constiinta mea "EU-l" meu este mereu concentrat doar de vazut,parca nu mai stiu sa-mi misc mainile,picioarele,ca si cand nu as intelege notiunea de "eu",si parca intr-un fel nu mai constientizez ca sunt Eu ca eu am "maini, picioare"pe care le folosesc si ca am lucruri de facut.la exterior sunt obosit.am o stare intre plictiseala si tristete si lipsa de interes (am inteles ca este posibil din cauza unei suferinte indelungate, eu am dureri cronice de cap.si asta ma pros dispune), imi este foarte teama deoarece nu mai pot sa fac nimic.decat sa intru in panica cand ma apuca, parca nu pot sa bucur de nimic..cum ma bucuram inainte acum cateva luni,dar totusi nu simt o tristete /deprimare, pur si simplu o plictiseala sau pur si simplu nu simt nimic si simptomele descrise mai sus care ma indispun si ma tin mereu numai cu gandul la asta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

La doctor pentru analize intai, acolo este directia.

Poate este ceva pe fond nervos sau o conditie medicala.

| Bella116 a răspuns:

Buna! Si eu am suferit acum cateva luni de aproape acelasi lucru ca si tine. Aveam dureri foarte mari de cap, senzatie de oboseala ( veneam de la scoala si ma puneam direct la somn, la scoala nu ma puteam concentra deloc. stateam nu mai cu capul pe banca), eram foarte trista si nu prea suportam pe nimeni din jurul meu. Credeam ca am probleme medicale serioase. Prima data mi-a dat doctorul de familie trimitere la oftalmologie, neavand nimic mi-a dat la neurolog. A trebuit sa fac un ecograf, de acolo a reiesit ca nu am nimic. Am primit ca tratament TONOTIL, trebuie luat cate 3 luni la rand cate 10( de ex daca incep pe data de 3 a lunii iau pana pe 13 si luna viitoare la fel). M-a ajutat foarte mult, nu mai am senzatia de oboseala deloc iar durerea de cap sa diminuat. Cateodata mai simt o durere dar trece repede. Mi-am schimbat perceptia si asupra lumii, nu mai pun totul la suflet.Doctorita mi-a spus ca m-am confruntat cu o oboseala psihica, adevarul e ca m-am stresat foarte mult din cauza bac-ului si am mai avut si alte probleme. Eu iti recomand sa te duci la doctor si sa nu mai amani.